etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Ruhunuzu Besleyin

Gülnur PÜRDİK

05-08-2017

Uzun yaşamak mı? Mutlu bir yaşam sürmek mi ?

Son dönemlerde pek çok televizyon programı, gazete ve yayınlar gündemine yaşam süresini uzatan besinler ve kürlere yer veriyor. Ancak intiharların, şiddetin arttığı ruh sağlığı giderek kötüye giden toplum içerisinde uzun yaşamak çokta cazip değil gibi görünüyor.

Bireyler aileyi, aileler de toplumu oluşturuyor yani birey hiçbir zaman tek düşünülmemeli…

Kişiler tüm olumsuzluklara rağmen kendini kötü çevresel faktörlerden arındırma haritasını çizmelidir. Sağlıklı kararlar vermenizi destekleyen besinlerle kısa yoldan çözümlere ulaşabilirsiniz. En başta mutluluk hormonun en güzel kaynağı; spor ile zırhınızı kuşanabilirsiniz.

Güçlü bir sinir sistemi için önerilen ekmek çeşitleri şart…

Son yapılan bir çalışmada düşük karbonhidratlı yaşamın depresyon riskini arttırdiğı gözlemlenmiştir. Sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B grubu vitaminlerinin kaynağı tam tahıllı, kepekli, çavdarlı ekmek ve yağlı tohumlardan ceviz, badem ve fındığa günlük beslenmenizde yer vererek daha mutlu olun.

Sıkıntılı dönemlerde tatlıya yönelenler için mutluluk veren bitter çikolatayı günlük 20 grama kadar tüketebilirsiniz.

Uyku düzeninin bozukluğu kişilerin ruh halini olumsuz etkiler. Gece hormonu olarak bilinen karanlığı seven melatoninin salgılanmasını düzenleyen ağustos meyvesi; vişneyi porsiyon kontrollü tüketebilirsiniz.

Muz serotonine çevrilen protein yapısı triptofan içeriği sayesinde mutlu hissetmenizi sağlar.

Stres vucütta kortizol hormonu dengesini eksi yönde değiştirerek yağ depolanmasını sağlar.

Bu sebeple hem kan yağlarını düşürücü ve hem de mutluluk hormonu salgılanmasını destekleyen avakadoyu güzel bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Omega -3 kaynağı balığın son yapılan bir çalışmaya göre yüksek oranda tüketen ülkelerin depresyon oranın daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Beslenmenizde küçük dokunuşlar yaparak beyaz renk gibi ferah ve negatif olayları sizde kalıcı etkiler yaratmadan uzaklaştırabileceğiniz sağlıklı kararlar alabildiğiniz günleriniz olsun…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ruhunuzu Besleyin
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları