poyrazoğlu otomotiv etiler

ROTARY’E ÖN YARGILI BAKIŞ

Asil Türk

08-06-2018

İnsanoğlunun genel olarak kötü kabul ettiği, ancak pek de vazgeçemediği özelliklerinden bir tanesi ÖNYARGIDIR. Ön yargılarımızın oluşmasında ailemiz, arkadaşlarımız, içinde yaşadığımız toplum, aldığımız eğitim gibi pekçok etken vardır. Bir sosyolog arkadaşım ile yaptığım sohbet sırasında ülkeden ülkeye önyargıların değiştiği ve bu önyargıların o toplumda yaşayan insanlar ile ilişki kurmada birer anahtar gibi çalıştığını ifade etti. Hatta, bir toplum için çok normal olan bir davranış şekli, bir başka toplum için çok ayıp ve çok günah sayılmaktadır.

Örneğin, Ermenistan asıllı bir kişi ile rahat iletişim kurmanın yolu soykırımdan bahsetmek olarak görülmektedir. Fransa, seçim öncesi Ermeni kökenli yurttaşlarının soykırım hakkındaki toplumsal önyargılarına hitap etmekte ve onlara hoş görünmeye çalışmaktadır. Böylece amaçları seçimde Ermeni asıllı yurttaşlarının oylarını kalaylıkla almaktır. Bu duruma benzer olaylar gerek makro olarak yaşandığı gibi, mikro olarak insani ilişkilerde de görülmektedir.

Şu aralar İbni Haldun tarafından yazılan mukaddime isimli eseri okumaktayım. Kitap hakkında ilk izlenimlerimden bir tanesi, İbni Haldun'un hayata, olaylara ve rivayetlere bakışında akıl süzgeçinden geçmeyen ve mantıksız bir takım iddiaları kabul etmemesidir. Yaşadığı dönemde, halk arasında anlatılan ve dilden dile dolaşan hikayelere karşı temkinli yaklaşmış ve bilim ve mantık ışığında gerçekle ilgisi bulunmayanları tek tek açıklamak sureti ile ayıklamıştır. Bu nedenle de gerek kendi dönemine ve gerekse günümüze ışık tutan çok büyük bir ilim adamı olmuştur.

Çağımız bilgi ve teknoloji çağı olması nedeni ile bilgiye ulaşmak, bir konu hakkında araştırma ve inceleme yapmak çok daha kolay hale gelmiştir. Bizler de bir bilgisayarın başına geçerek araştırma yapabilir ve doğrularımıza çok daha kolay ulaşabiliriz. Bu yazıyı yazarken başlık olarak Mühreli Kelebek ifadesini bilinçli olarak seçtim. Aslında herbir önyargı bir nevi damgalanmış bir kelebek gibidir. Benim de bir mühreli kelebeğim vardı.

Bana Rotary Klüplerinden bahsedildiğinde ilk aklıma gelen ve pek hoşlanmadığım İsrail, Yahudiler ve masanlor gelmekteydi. Hatta bu önyargı öylesine yerleşmiş ki geçtiğimiz Ağustos ayına kadar araştırma gereği dahi duymadım. Ağustos ayı içerisinde Denizli'de kurulu bulunan ve çok değerli üyelere sahip olan Delikliçınar Rotary Kulübünden bir konuda konuşma yapmak üzere davet aldım. Beni davet eden sevgili meslektaşım Av.Mustafa Ali Çetin yıllardır Denizli Barosunda benim rehber aldığım, Ülkesini, Cumhuriyeti ve Atatürk'ü seven isimlerden birisiydi. Daveti memnuniyetle kabul ettim ve konuşmamı yapmak üzere toplantının yapıldığı yere gittim.

Kulüp üyeleri ile tanıştığımda ve Rotary hakkında doğru bildiğim yanlışlarımı söylediğimde, bana verilen yanıtlar ve sonradan yaptığım araştırmalardan sonra kendi yanlış önyargılarım nedeni ile kendimden utandığımı itiraf etmeliyim. Türkiye’de bulunan Rotary Kulüpleri Dernekler Kanununa göre kurulmuş, yahudilikle masonlukla ilgisi bulunmayan kulüplerdi ve üyelerinin bırakın mason olmayı mason tanıdıkları dahi yoktu. Neden bir araya geldiklerini, amaçlarının ne olduğunu sorduğumda ise yanıt çok güzeldi. Rotary'e katılanlar ekonomik zenginliklerinden ziyade kendi mesleklerinde başarılı ve içinde yaşadıkları topluma hizmet etmeyi amaç edinmiş kişilerdi. Rotary bir zenginler kulübü de değildi. Gerçekten, bu insanlar Denizli ve Denizli Halkı için pekçok alanda yararlı çalışmalar yapmış, toplumsal fayda kaygısı ile yaşayan kişilerdi. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalar da bu sonucu doğruluyordu. Kısa bir süre sonra üyelik daveti aldığımda ise seve seve kabul ettim ve şu anda ben de onlarla beraber Denizli'ye ve Denizli Halkına daha fazla nasıl yararlı olabilirim adına çalışıyorum.

Kelebekler üzerine koyduğumuz mühreleri ve ön yargılarımızı aşmak dileğiyle DOSTÇAKALIN...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ROTARY’E ÖN YARGILI BAKIŞ
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları