poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

RED KİT

Tarık Barbaros Pilevne

04-05-2017

Dalton’lar poker oynamaktadır, Joe kızar:

“Bir destede dört kare as fazla değil mi?”

“Evet, içimizden biri hile yapıyor!”

Goscinny’nin yazdığı, Morris’in resimlediği Red Kit, dünyanın en çok okunan çizgi romanlarından. Yazar ve çizeri Fransız olmasına karşın Amerikan yapımı olan dergiler, sinemaya uyarlandı, televizyon dizileri yapıldı. Bizden önceki ve sonraki kuşaklar da hayrandı Red Kit’e. ben de tüm seriyi tekrar tekrar okumuş, biriktirmiş ve yıllarca evimde bulundurmuştum. Usta ve sevimli çizimi, ince ve sürekli bir mizah anlayışı ile eğlenceli olmakla birlikte, eğiticidir Red Kit. Her yaşta okunabilir, ABD’ de 150 yıl önce yaşanan olaylar ve olay kahramanları çoğunlukla gerçektir. Kalemity Jane, Jesse James, Dalton Kardeşler, Yargıç Roy Bean vahşi batının ilginç tiplemeleridir. Bunların yanında; haydutlar, barmenler, dansçı kızlar, çiftçiler ve kovboylar da ölümsüz ve isimsiz karakterlerdir.

Altına Hücum, Petrole Hücum gibi tarihsel kesitler, “Amerikan Rüyası”nın başlangıcıdır. Diğer resimli roman kahramanlarından farklı özellikleri vardır Red’in. Öncelikle insancıldır, kimseyi öldürmez, en fazla kodese tıkar. Irkçı ve militarist değildir. Dizilerde sempatik Kızılderililer, Çinliler, Meksikalılar ve Zenciler yer alır. Bürokrasiyi inceden tiye alır. Hükümet, ordu, yasalar, cezaevleri ve şeriflik kurumları ile dalga geçer. Para ve makam peşinde değildir, mütevazı ve mahcup bir kişiliği vardır. Yüz ve beden çizgileriyle abartıdan uzak, çelimsiz ve sıradan bir insan görünümündedir.

Çevrecidir; Düldül, Rin Tin Tin gibi hayvan tiplerini konuşturur, onları sempatik kılar ve ağzından saman çöpü eksik olmaz. (Önceleri ağzından düşürmediği sigarası, kamuoyu baskılarıyla saman çöpüne dönüştü)

Red Kit, örnek ve özverili bir yurttaştır aynı zamanda. Telgrafla yönlendirildiği görevler için hemen yola çıkar. Başarıyla sonuçlandırdığı işlerden sonra, usulca ortadan kaybolur, tantanalı törenler onu sıkar. Kendisi için düzenlenen eğlenti sırasında yokluğu fark edildiğinde, o son kareye girmiştir bile. Gün batımı dekoru önünde uzaklaşırken söylediği şarkı ise hep aynıdır; “Ben yalnız bir kovboyum”

O, özgür kırların cesur ve iyi kalpli kovboyudur.

Nükte yeteneği ve mizah anlayışı zekâ belirtisidir. Hoca Nasrettinlerin, İncili Çavuşların yaşadığı bir ülkede, toplumsal zekâdan kuşku duyulamaz. Buna rağmen bizde, önemli ve güçlü insan modeli yanlış algılanmakta ve sergilenmektedir. Hoşgörüden uzak, kızgın görünümlü ve çatık kaşlı tipler, yöneticilik anlayışlarını ve davranışlarını yeniden gözden geçirmeliler.

Ben onlara, başlangıçta Red Kit okumalarını öneririm.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RED KİT
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları