poyrazoğlu otomotiv etiler

RAMAZANI UĞURLUYORUZ

Mustafa Örki

03-06-2019

“Yerin üstünde olan herkes fanidir. Ancak senin azamet ve kerem sahibi Rabbinin Zatı baki kalır. 55/26-27

Bizim geleneğimize yerleşmiş güzel deyimlerimiz var. Onlardan biri yolcuyu uğurlamak, yolcuyu geçirmektir. Biz gideni uğurlarız, esenlik kaza ve belalardan uzak olmasını dilekleriyle uğurlarız. Cenazeleri teşyi etmek, kabre kadar götürmek sevgi saygı ve geçmişin hatırı için güzel davranırız. Hoş geldin, uğurlar olsun hepsi sevincin ifadesidir.

Sevinç ve hüzün karışık duygular barındırır. Bu Ramazan inşallah bizden memnun ayrılmıştır. Yine buluşacağız lehimizde veya aleyhimizde şahitlik yapacak.

“Hilali gözetleyin” emri hem Ramazan hem Şevval ayı için peygamberimizin bir emridir. Bedenen ruhen hazırlık gerekir, dünya ve içindekiler fanidir. Baki olan yalnız Allah’tır.

Önemli olan fani olan hayatta rüştümüzü ispat etmektir. Ramazan ömürlükte olsa bir aylıkta olsa biz gene ayni davranışı sürdürürüz diyebiliyor muyuz? Her şey miktarı neyse o kadar olması güzeldir. Ramazan bitti ama ibadet ve ubudiyet bitmedi.

Ramazan ayı irademizi güçlendirdiğimiz bir ay oldu. Yani biz istersek yapabiliyormuşuz. Bizi kim yönetiyor? Biz kendimizin hâkimi miyiz yoksa bizi başkaları mı yönetiyor? Şeytan vesvese ile bizim zaaflarımızı yönlendiriyor mu?

Ramazan ayı bize şahitlik edecek inşallah! Diyecek ki; “Ey Allah’ım! Senin bu kulların beni karşıladı onların evlerine gönüllerine misafir oldum. Bana iyi davrandılar, bu ayın gereğini yaptılar, oruç-namaz, sadaka-ı fıtır, teravih gibi ibadetlerle güzelleştiler, hakkını vermeye çalıştılar” diyecek. Tabi bir de şikâyet edecekleri olacak, Rabbim bizi onlardan eylemesin! Âmin!

Ramazan ayı diyecek ki: “Ey Allah’ım! Bu ay Kur’an’ın nüzulünün yıl dönümü olduğu için, senin has kulların bu kitabın yalnız lafzını okumakla kalmadılar, manasını ve ne demek istediğini öğrenmeye ve yaşamaya çalıştılar” diyecek. Kur’an da şahitlere katılacak.

Ramazan ayı devamında, “Ya rabbi bu senin kulların paylaştılar, ellerinde olan mal ve benzeri şeyleri ihtiyaç sahiplerine dağıttı, sevindirdiler”“Elbette eksikleri de oldu, teybe ettiler, dua ettiler. Ya Rabbi günahlarını affeyle! Dualarını kabul eyle!” Diyecek İşin içine melekler de karışacak “Evet ya Rabbi bizlerde şahidiz” el-ayak, göz-kulak, midemizde bu koroya katılacaklar. Ne güzel dimi?

Ramazan ayını beslenme ayına çevirmeyenlere Rabbimiz kim bilir ne sürprizler hazırlamıştır. Bilmiyoruz ama ümit ediyoruz, dünya ve içindekiler fânidir gelip geçicidir ama boş değildir. Yani ihmale gelmez, Ramazan ayı mevsimlik ve indirimli fırsat günleri hiç değildir.

Gelecek yıla kim ulaşır kim kalır bilmiyoruz. Gelecek olan yeni ramazan olacaktır. Bu bizim son ramazanımız olabilir. On bir aylık ve daha sonrası için kazandığımız güzellikleri çabuk bitirmeyelim.

Ramazan bayramınız mübarek olsun! ÂMİN

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZANI UĞURLUYORUZ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları