poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Gülnur PÜRDİK

04-05-2019

Ramazan ayı denilince sizinde aklınıza ilk ‘sabır’ kelimesi geliyor mu? Geçen yılın kavurucu sıcaklarına nazaran daha rahat bir süreç geçireceğimizi umut ettiğimiz bu mübarek ayda ana öğün sayımızı ikiye düşürerek iftar yemeklerinde birbirinden çeşitli sofralarda bolluğu tadarken yaklaşık 16-17 saat açlık ile yokluğu hissederiz. Uzun süre aç kalmak üzülerek dile getirmeliyim ki bazal metabolizmanızı %10-15 yavaşlatır ek olarak da iftar yemeklerinde hızlı ve fazla besin tüketmenin getirdiği yorgunluk hissi, fiziksel aktivitenin azalması sebep olur sonucunda kilo kontrolü sağlamada problemler yaşatır. Oruç tutmanın beslenmedeki olumlu tarafı ise vücudumuza detoksifikasyon yani yanlış beslenme davranışlarına ek çevresel faktörlerinde etkisiyle vücutta oluşan toksinlerden temizlenmesidir. Olumlu ve olumsuz yönleri nötr hale nasıl getirebiliriz? Vücudunuzun günlük ihtiyacı olan besin öğelerinin değişmediğini bilmeniz ve altın kurallara dikkat ederek normal öğünler tüketmelisiniz.

Altın Kurallar

• İştah artışını engellemek için günlük ihtiyacınız olan en az 2,5 litre su ve besin öğelerini iftar ile sahur arasındaki süreçte azar azar, sık sık beslenerek karşılanmalıdır. İftar sonrası 1-2 ara öğün yapmak gerekir. Her atlanan öğünün bir sonraki öğün saatinde sizi daha aç ve kontrolsüz hale getireceğini unutmamalısınız.

• Sahura mutlaka kalkmalısınız; Açlık sürenizin uzaması vücudunuzun ilk olarak enerji kaynağı olarak kullandığı karbonhidrat depolarınızı boşalması ikinci olarak protein kaynağı yani kaslarınızı yıkarak sizi daha yorgun, depresif, konsantrasyon güçlüğü ve sağlıksız ağırlık kaybını artırıcı etki gösterir. Sahur öğünlerinizde kahvaltılık şeklinde 1 haşlanmış yumurta, 1 dilim az tuzlu peynir, 3 adet ceviz, 2-3 ince dilim tam tahıllı ekmek, bol mevsim yeşillikli, 1 porsiyon meyve veya 1 tatlı kaşığı tahin-pekmez şeklinde tercih edebilirsiniz.

• Kan şekeri regülasyonu için lif oranı yüksek ve protein içerikli besinler tercih edilmelidir . Yağ içerikli besin öğelerinin mide boşalma süresini artmasını sağlayarak tokluk süresinin uzamasına katkıda bulunur. Ancak yüksek yağlı beslenmenin yemeklerde lezzet arayışını yani iştahı artırır bu sebeple porsiyon kontrolü sağlanmalıdır..

• İftarda başlangıç olarak zeytin gibi kahvaltılık ürünler, çorba, komposto gibi hafif besinler tüketerek metabolizmanın uyanmasından

10-15 dakika sonra ana öğüne devam edilmesi porsiyon kontrolü sağlamada yardımcı olur. Tatlı isteğini şerbetli tatlılar yerine meyve ve sütlü tatlı gruplarından sağlanmalıdır. Son ara öğünde ve sahurda ev yapımı taze yoğurt tüketilmesi ferah bir gün geçirmenizi sağlar.

• Günlük tuz tüketimi 4-6 gram arasında sınırlanmalıdır.

• Diyabet hastaları, kalp-damar hastaları, özellikle ülser gibi mide –sindirim problemi olan hastalar, devamlı ilaç kullanmak zorunda hastalar ilgili doktorlarının onayı alınarak ibadetlerini yerine getirmesi tavsiye edilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları