poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

RAMAZAN GELİYOR

Mustafa Örki

10-05-2018

Kendi gelmedi ama haberi, sevinebiliriz oruç tutacağımız için mi? O işlerimizden biri ve sevinebiliriz. Çünkü tam ihtiyacımız olduğu bir zamanda geldi. Bedenimizin kış mevsimine ihtiyacı var, biraz dinlenmesi gerekiyor.

Ama ben Allah’ın Kulu ve Resulü sevinmiş diye seviniyorum,hatırlıyalım: “Sen dalalette /yol bilmez iken hidayet/ doğru yola iletmedi mi? Duhâ/93,7. Peygamberimiz (sav) Mekke’de Cahiliyye döneminde çok şeyin yanlış olduğunu fark ediyor ama doğru olan ve bu doğruların bilgisinden yoksun olduğu için Hira günleri başlamıştı. İlk vahyin gelişi ve o şok hâlinden sonra sevindiği muhakkaktır. Vahyin geldiği o gece kadir gecesi olarak ifade edilmiş. 80 yıla bedel olan o gecenin kadir ve kıymetini Rabbimiz açıkça bildiriyor, peygamberimizin oruçla sevindiği ve şükrünü ifade ettiğnden tüm bu neticeleri çıkarmak mümkün.

Peki bu ayı nasıl ihya edelim? Üç şıktan birini tercih edebiliriz. 1. Görmedim-duymadım, haberim yok gibi davranabiliriz. 2. Başından ortasından ve sonundan hatırına toz konmasın kabilinden. Doğrusu ve asıl olan nedir? Rabbimizin emri ve muradı nasıl anlaşılmalıdır? Bu sorunun cevabını Kitabımızdan öğrenelim

Rabbimiz Bakara 152.âyette de ne buyurmuş; Şu halde beni anın ki ben de sizi anayım." Râzî derki:"İçinizden size âyetlerimi okuyacak, sizi arındıracak, size Kitabı ve hikmeti öğretecek bir elçi göndererek sizi andığım gibi siz de beni anın" yani bir önceki âyetle beraber okunduğunda net anlaşılıyor.

Ayrıca Rabbimiz "Ey İman edenler Allah'ı sürekli gündemde tutun. Onun aşkın ve yüce olan zatını sabah akşam anın" 33. 41,42. Şimdi meseleyi şöyle hülasa edebiliriz. Sabah akşam devamlı demektir, belli zaman dilimleri değil her an, her gün ve ay demektir. Ben Ramazan ayı gelmeden önce nasıl gücüm yettiğince Müslüman gibi yaşıyorsam bu ayda farkım sadece Oruç ibadeti farz olarak gündemime girdi.

Kısaca bu ayda 3/191Kur’an’da müminlerden söz edilirken, kâh ayakta, kâh oturur vaziyette, kâh yatar halde iken Allah’ı zikrettikleri belirtilir. Bu Kur’an ifadesi müminlerin sadece bu üç halde değil, hayatlarının her safhasında Allah’ı zikrettikleri anlamına gelir.

Müminler diğer bütün zamanlar gibi Ramazan ayında da mümin olmanın gerekli kıldığı ahlakî duyarlığı hayata taşımakla mükelleftir. Haddi zatında “Ramazan ayı nasıl ihya edilmeli?”sorusunun cevabı bence bu kadar kısa, yalın ve basittir.10 Mayıs 2018.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN GELİYOR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları