poyrazoğlu otomotiv etiler

RAMAZAN BİTİYOR

Mustafa Örki

31-05-2019

Bu ay içinde vaktimizi ibadetlere ayırdık, gece gündüz meşguliyetimiz ağırlıklı olarak dolu dolu geçti. İşimiz bitti mi? Elbette hayır. Ne zamana kadar sürecek “yakın/ölüm gelinceye kadar” ibadetlerimiz, dualarımız kabul oldu mu? Bilmiyoruz ama bildiğimiz bir işimiz var. On bir ay içinde ki davranışlarımıza göre şekillenecek.

“Ve ne vakit ki, İbrahim, Beyt’in temellerini yükseltmeye başladı, İsmail ile birlikte şöyle dua ettiler. Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur hiç şüphesiz işiten sensin, bilen sensin” Bakara/,127

Dua ibadetin özüdür çok ilginçtir Kur’an da oruçla ilgili âyetlerin geçtiği 183 187 arasında 186.âyet dua ile ilgilidir. Rabbimiz “Şayet kullarım, sana benden sorarlarsa gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler”

İman etmek büyük bir nimet, bu nimeti beslemek canlı tutmak gerekiyor. Ama görünen ve bilinen bir gerçek var. Ciddiyet ve devam konusunda sıkıntımız var ve başka bir mesele.

Devamını getirmekte sorunumuz var. İbadetler şükürdür-teşekkürdür. Mecbursun gibi anlarsak zorla teşekkür olmuyor. Asıl rabbimizin bizi ne kadar çok sevdiğini bilsek iş bitecek kolaylaşacak. Zorunluluk resmi anlaşılırsa soğukluk başlıyor ve işler gönülsüz oluyor. Zorla olmuyor bu işler

Burada hayatında Allah’a kulluk noktasında hassas olan müminlere ciddi bir görev düşüyor. Bir taraftan kendimizi olgunlaştırırken diğer yandan yitik insanımızı örnek olmaya çalışmalıyız. Hep birlikte içinde bulunduğumuz bu durumdan kurtulalım, şartlar uygun ve bizi mecbur ediyor. Bakış açımız önemli, ön yargılarımızı bir tarafa bırakmalı ve acele etmeliyiz.

İhtiyaçlarımızdan biri de örnek insanların varlığıdır. İbadetleri edenleri gördüğümüzde ibadetler bizi güzelleştirir ama biz izin vermeliyiz. Nasıl olacak? . “İbadet anında acele etme sakın telaşlanma işi ezbere mahkûm etme” diye tavsiye edenleri hak veriyorum. Camilerimizde hızlıca sayıya takılan namaz kılanları görüyorum. Kestirme işleri seviyoruz ama tadı kaçıyor, hâlbuki İbadetler bizi eğri olan tarafımızı doğrultmaktadır lakin müsaade etmiyoruz.

Böyle davranabilir, özen gösterebilsek bizi gören neşelenir mi? Neşelenseydi kesinlikle imrenirdi. Huzuru ibadetlerde gözlemedi insanlarımız. Netice de İnsanların keyfini kaçırdık huzurunu bozduk.

Önce sevmeyi bilmeliydik sonra korkmayı, insan sevmediğinden korkmaz Allah’ı sevenler ondan korkmaz, sevgisini kaybetmekten korkar. Allah’ı yanlış ve eksik tanıdık, ibadet hali aferini aldığımız andır. O bizi yardım etmiş, yol göstermiş ve nimet verilenlerin yolunu net olarak bildirmiş. İyilik ve iyilik sahibi sevilir, kulluk insanı büyütür. Altı çizilecek bir cümle bu, Evet, ibadet/kulluk bizi büyütür. İbadet etmeyi sevdirmede şu tavsiye ne güzeldir. İnsan ibadet ile karşılıklı alışveriş içindedir, misal orucu biz tutarız o bizi tutar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN BİTİYOR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları