poyrazoğlu otomotiv etiler

RAHMETLE ANILMAK

Mustafa Örki

23-11-2017

“İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi” Ancak içlerinden ihlâsa sahip müminler müstesna...” 15.39,40

"Hakikaten Rabbinizden size birçok basiretler (deliller, ayetler) geldi. Artık kim gözünü açıp görürse, kendi lehine; kim de körlük ederse kendi aleyhinedir. O halde ben size karşı muhafız değilim." 6/104

İstisnaları hariç tutarsak Müslümanlığımızda bir sorunumuz var. İstatiski verilere göre yüzde doksandukumuz Müslüman. Namaz kılanlarımız-zekât veren oruç tutanlarımız belli. Haram işleyenlerimiz ise azımsanamayacak derecede. Hata yaptığımız belli nerede hata yapıyoruz? Bilgimizin içine virüs girmiş bize etkisiz bırakıyor.

Rahmetle ve minnetle andığım Kasım ayı içinde vefat eden Ali Küçük Hoca merhum bu konuyu bakın nasıl ifade ediyor. “Bu tolum dinini Mevla’dan Yunus’tan Hacı Bayram Veliden, Hacı Bektaş’tan, İran ateşperestlerden, Şaman izimden, Hint sofistlerinden, Yunan mistizim’den bir şeyler almış ve bu dinin içine katmış bir çorba yapmış. Bu çorba mideyi bozuyor.

Peki, ne yapacağız bize saf arı duru olan vahiy peygamberin sünneti lazım kısaca halis Müslüman olmamız gerektiğini söyler ve bunu Hıcr suresinin kırkıncı ayeti ile açıklar. Evet, şeytan kötülükleri insana süslü gösterecek ve gösteriyor. Rabbimiz buyuruyor ki; “samimi ihlâslı kullarıma müstesnadır” buyuruyor. Kendimizi test edebiliriz bu testi Rahmetle andığımız Ali Küçük Hoca merhum üzerinden olsun.

Bizi ayetler motive eder, yönlendirir gözümüz ve gönlümüz açılır. Hoca merhum saf Müslümanlığı ayet ve sünnetle olacağını inanır ve söyler.

Merhum Mülk suresinin ilk ayetlerini açıklarken şöyle der:” O ki, hanginiz amelce daha güzeldir diye sizi imtihân etmek için ölümü ve hayâtı yarattı. Ve O, Azîz (kudreti dâimâ üstün gelen)dir, Gafûr (çok mağfiret eden)dir.”Mülk 2

Bir mümin için iman açısından Allah ahiret ve peygambere iman öncelik taşır. Ahirete imana göre yaşamak, hazırlık gerektirir ve unutulmaması gerekir. Ayette önce ölüm geliyor sonra hayat. Bu ne demek der merhum, “Siz önce ölü idiniz yani yoktunuz sizi ölü iken dirilten öldükten sonra diriltmek daha kolaydır Allah için. Ölümü unutmamak gerekir. Bizler ölüm sonrasını hazırlanmalıyız merhumun cenazesini katılanlar “Kalabalık bir cemaat var idi” dediler” Allah için ahiret için insanların mutluluğu için gece-gündüz demeden bilgilendirmek için koşan Besâiru’l Kuran tefsirini yazan merhumun derdi var idi. İyi bir örnek, güzel ve verimli bir hayat sürdü Hoca.

Peki, biz bu güzel insanlara hiç vefa duygusu taşımayalım mı? Elbette sorumlu ve duyarlı olacağız ayni idealleri paylaşanlar olarak ayni yolun yolcuları olmaya mecburuz.

Bir cenaze düşünün ki protokol yok (yani devlet ricalinin bir müdahalesi) duyan gelmiş, Allah rızası için. İnsanlar sevmiş bu güzel bir şahadettir “Nasıl bilirsiniz” diye sormaya gerek yok.

Ben hoca efendi merhumdan okumadım, yalnız yazdıklarını ve sohbet videoları ve yazılarını okudum. Bir kanaate varmama yetti, gıyabında sevdim.

Rabbimden duamdır. İman eden Salih amel işleyen insanların iyilerinden biri olmayı bizlerde nasip eylesin! Âmin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAHMETLE ANILMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları