poyrazoğlu otomotiv etiler

RAGIP GÜMÜŞPALA, DARBE KARŞISINDA DİK DURAN BÜYÜK YÜREK 

Ufuk GÖKMEN

11-01-2018

Medine Kahramanı Fahreddin Türkkan'ı anlattığımda, okurlardan çok olumlu geri dönüşler aldım. Bu ilgi üzerine, hatırlanmaya değer başka bir karakter abidesini yazma gereği duydum.

Ragıp Gümüşpala, sadece 1960 darbesi sırasındaki dik duruşu nedeniyle değil, sonrasındaki tavırlarıyla da yazılmayı hak ediyor.

Darbeciler radyo aracılığıyla yönetime el koyduklarını duyurduğunda 3.Ordu Komutanı olan Gümüşpala; "Başlarında benden daha kıdemli biri yoksa Ankara'ya gelir, darbeye son veririm " diyerek tarih sahnesinde daha görünür olmuştur.

İstiklal Madalyası sahibi orgeneralin bu çıkışı darbecileri geri adım attırmış, darbeden habersiz olan Kara Kuvvetleri Komutanı Cemal Gürsel'i başlarına getirmelerine sebep olmuştur.

Ben Ankara'da görevliyken kapı komşumuz eski Jandarma Genel Komutanı Nurettin Önür'ün kızıydı.

O zamanlar FETÖ'nün yargı ayağı ülkeyi kasıp kavuruyor. Pek çok başarılı askeri kumpaslarla görevden aldırıp hapse attırıyordu.

Olayları içi kan ağlayarak izleyen Sumru hanım, dertleşmek için bana genç kız olduğu dönemleri anlattı.

Selanik göçmeni Sumru Hanımın hafızası saat gibi işliyordu. Onun 19 yaşındayken oturduğu apartmanda dönemin tarihi yazılmaktaydı.

Bir düşünün; karşı komşunuz Cemal Gürsel, alt komşunuz Ragıp Gümüşpala, onun karşısında Talat Aydemir oturuyor. En üstte Cevdet Sunay.

Sumru Hanım bana pek çok kişinin kitaplardan öğrendiği dönemleri canlı tanık olarak anlattı;

"Ragıp Gümüşpala çok kalender biriydi, eşi Hanife anne, hem çok neşeli hem de Osmanlı bir kadındı. Ragıp amca karar verirken ona da danışırdı. Onu Adalet Partisinin başına geçmeye babam İzmir'e kadar gidip ikna etti" dedi.

Tanıklık edilen konuya bakar mısınız?

Ortalık toz duman, merkez sağda siyaset yapacak kimse yok. Dengeyi kurma görevi yine eski askerlere düşüyor.

Edirne doğumlu Ragıp Gümüşpala İzmir'de emeklilik hayatı sürerken pek çok kişi onu siyaset yapmaya ikna etmeye çalıştı, başaramadı.

Necip Fazıl dahi gidip büyük hedefler ortaya koyarak ikna etmeye çalıştı. Ragıp Gümüşpala cevaben; "Senin bahsettiğin konulara katılıyorum. Memleketin bu hareketlere ihtiyacı var, lakin bende senin söylediğin atılımları yapacak yapı mevcut değil" dedi.

Necip Fazıl, bu mütevazilik karşısında saygı ve şaşkınlığını gizleyemedi.

İstiklal madalyalı emekli Genelkurmay Başkanını, sadece silah arkadaşı Nurettin Önür ikna edebilmişti. Nurettin Önür, her vatanperver asker için geçerli olan sihirli cümleyi kullanmıştı; "Memleketin sana ihtiyacı var paşam" Böylece ikna oldu ve merkez sağın başına geçti.

Seçimde büyük bir başarı aldıktan sonra, bilinmeyen bir sebeple otel odasında ölü bulundu.

Nur içinde yatsın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAGIP GÜMÜŞPALA, DARBE KARŞISINDA DİK DURAN BÜYÜK YÜREK 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları