poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

PRANGALARINIZIN FARKINDA MISINIZ?

Hüseyin Güdücü

22-08-2019

Camide, namaz bitiminde, Hallacı Mansur’a, bir çocukluk arkadaşı, “Mansur sen sık sık özgürlükten söz ediyorsun, tam ne demek istediğini anlamadım, ben nasıl özgür olabilirim?” diye sormuş.

Mansur, “Dur bekle şimdi sana göstereceğim,” demiş ve gidip bir sütuna iki kolunu yanlara açıp iyice sardıktan sonra, “İmdat yardım edin! Şimdi ben bu sütuna bağlandım beni kim kurtaracak?” diye bağırmaya başlamış. Soruyu soran adam, “Sen delirdin mi? Sütunu kucaklayan sensin. İstediğin an kollarını açarsın ve kurtulursun.Bir de beni kim kurtaracak diye bağırıyorsun,” demiş.

Mansur, “İşte ben de tam bunu anlatmak istiyorum. Özgürlüğünü elinden alan şeyler senin dünyaya bağlılığından kaynaklanıyor. Onlara olan bağımlılığı sen tercih ediyorsun. Sonra da nasıl özgür olurum diye soruyorsun,” demiş.

İnsanlara ne yapıyorsun diye sorulduğunda, genellikle; ‘Mücadeleye devam ediyoruz, sorunlarla boğuşuyoruz, sorunlarla boğuşmaktan yaşamaya fırsat bulamıyoruz,’ diyorlar. Sorun dedikleri ise; dünya gailesi.

Sorunlarım benim prangalarım, bunlar yüzünden yaşamaya fırsat bulamıyorum diyenlere, Hallacı Mansur; ‘İnsanlar sorunları kendileri icat ediyorlar, sonra da onlardan şikayet ediyorlar,’ diyor.

Gerçekten sorunları insanlar mı icat ediyor?

Galiba öyle! Şöyle ki; geleneksel yaşamı benimseyenler, ‘Kuş gördüğü yuvayı yaparmış,’ misali; atasından neyi nasıl gördüyse, aynısını yapmayı sürdürüyor. Böyle yaşayanlar, hayatını güvenceye almak için mala mülke yatırım yapıyorlar, birlikten kuvvet doğar diye geniş aile olmayı tercih ediyorlar, toplumun koyduğu kurallara hem uyuyorlar hem de bekçiliğini yapıyorlar. Üstelik bunları olmazsa olmaz ilkesiyle yapıyorlar.

Bir insanın ne kadar çok olmazsa olmazı var ise o kadar çok olması gerekenler vardır. ‘Olması gerekenleri,’ yerine getirmek çok zahmetli ve meşakkatli görünse de, bu insanlar için yaşam amacının ta kendisidir. Bir başka deyişle, bu insanların yaşam sandığı şey, bir sorunla meşgul olmaktır.

Bir sorunu olan ve bunu çözüme kavuşturmak isteyen insan muhakkak bir yol bulur. Sorununu yaşam kaynağı gören insana, Hızır yetişip tüm sorunlarını çözse, o insan bir dakika sonra yeni bir sorun bulacaktır. O yüzden hiç kimse sorunlarım bana pranga oluyor diye şikayet etmesin, çünkü prangaları sadece meraklısı taşıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PRANGALARINIZIN FARKINDA MISINIZ?
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları