poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

POSTMODERN SOĞUK SAVAŞ 3

Ufuk GÖKMEN

05-04-2018

Geçmiş yıllarda yaşanmış olan soğuk savaş hakkında iki yazı kaleme aldım. Soğuk savaşın da insanlar için, dünya savaşları kadar yıkıcı olduğunu anlatmaya çalıştım.

Soğuk Savaş yıllarında ABD ile SSCB önderliğinde yönetilen iki kutuplu bir dünya vardı. Birden ortaya çıkan bu durumla ilgili akıllara; "Soğuk Savaş'ta eski dünyada egemenliği olan ülkelerin rolü neydi?" sorusu geliyor. Yani İngiltere, Fransa ya da Almanya bütün gücü bu iki ülkenin ellerine mi bıraktı?

Diğer taraftan, her zaman Batı Blokunun yanında yer almış Türkiye'de, o zaman büyük tehdit olarak sunulan SSCB'ye bu günlerde farklı gözle bakılıyor.

Gerilimli günler sona erip devletlerin gerçek durumu ortaya döküldüğünde, Doğu Blokunda her şeyin göründüğü gibi olmadığı anlaşıldı.

Zira, SSCB'nin hantal uçakları, helikopterleri ve zırhlı araçlarıyla tanışan Türk ordusu, söz konusu tehdidin gösterilenden çok daha küçük olduğunu gördü.

Yoksa, Soğuk Savaş bir algı operasyonu muydu?

Yoksa bize SSCB korkusunu gösterip tonlarca silah mı sattılar?

Soruların cevabını araştırırken başka sorular ortaya çıktı;

CIA, NATO'nun en sadık üyesi olan Türkiye'de neden operasyon yapma gereğini hissetti? 12 Eylül sonrasında neden "Bizim çocuklar başardı" cümlesi kuruldu?

Bu soruların cevabı için Petrol Fırtınası kitabının yazarı Raif Karadağ'ın anlattıklarını okumak gereklidir;

Komünist tehditle mücadele ettiğini açıklayan ABD/CIA aslında, başta petrol olmak üzere maden sahalarını ve pazarı ele geçirmek için savaşıyordu. Bu mücadelesinde de karşısına SSCB değil, eski dünya, yani İngilizler başta olmak üzere Avrupa çıkıyordu.

ABD'nin petrol şirketleri Standart Oil, Texaco, Mobil ile İngiliz-Hollanda şirketi Royal Duch-Shell, BP üretim alanlarında ve pazarda rekabet halindeydi.

Iran'da 1953'te Musaddık devrildiğinde, SSCB'den ziyade İngiliz şirketler hisselerini kaybetti.

Irak kralı 1957'de Türkiye'ye kaçmak üzereyken devrildiğinde oradaki petrol İngiliz Şirketlerine akmaya başladı.

ABD yanında Kore'de savaşa giren ve Eisenower doktrinini hemen kabul eden Türk hükümetini, 27 Mayıs 1960'ta İngiltere'de yetişmiş subaylar devirdi.

CIA için çalıştığı bilinen 9 Mart ekibini engellemek için 1971 Muhtırası verildi.

Yunan Cuntasındaki albayların, CIA ile çok yakın ilişkileri vardı. Bazılarına CIA maaş ödüyordu.

Yunan darbeciler, komünistlere değil Kıbrıs'taki İngiliz üsleri ve Türk toplumuna saldırdılar.

Anlaşılacağı gibi soğuk savaş döneminde yaşanmış pek çok önemli olayın arkasında SSCB'nin olduğu iddiaları doğru değil.

SSCB Slav toplumunu yanında tutmak ve sıcak denizlere inebilmek için var gücünü kullanmıştır. KGB aracılığıyla her ülkede varlık gösterebimiştir. Fakat gücünün sınırları gösterilenden çok daha azdı.

Batı Bloku SSCB'yi Doğu Avrupa'da serbest bırakıp, sıcak denizlere inmek istediği alanlarda engellemek için birbiriyle rekabeti bırakıp SSCB'ye karşı ortak hareket etmiştir.

Lakin büyük savaş sonrasında ABD'nin açılım politikasına derin ve gizli operasyonlarda eski dünya tarafından verilen cevaplar, Soğuk Savaşın casuslar savaşına dönmesine sebep olmuştur.

Sebebi çözülemeyen suikastler, neye hizmet ettiği anlaşılamayan darbelerin arkasında hep bu gizli savaş vardır.

Suikastler'in ve darbelerin arkasında duranlar, gerekçe olarak komünist tehdidini öne çıkarmışlardır. Asıl amaçları; kendi blokunda bulunan rakiplerini alt etmek olmuştur.

Soğuk savaş olarak bilinen dönem tamamen açığa çıkarılmadan bu gün olanlara hayretle bakmaya devam edeceğiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - POSTMODERN SOĞUK SAVAŞ 3
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları