poyrazoğlu otomotiv etiler

PKK "YOĞURT KARA" DEDİRTMEYE ÇALIŞIYOR

Ufuk GÖKMEN

18-11-2017


Lisedeyken bir münazara grubuna seçildim. Soğuk savaşın bittiği yıllardı. Amacımız "NATO kaldırılmalı mı? Devam mı etmeli?" konulu bir tartışmada karşı tarafa fikirlerimizi kabul ettirmekti.

Öğretmen, hazırlanırken bizi üniversiteye bir münazara izlemeye götürdü.

Oradaki tartışmanın konusunun; "Yoğurt beyaz mı, kara mı? " olduğunu öğrenince bizi bir gülme tuttu.

Öyle ya yoğurt kara diyecek olanlar baştan mağlup olmuştu.

Beklediğimiz gibi olmadı, "Yoğurt karadır" diyenler, biz izleyicilere öyle şeyler söyledi ki aklımızı karıştırmayı başardı.

Tezlerini ispatlamak için; "Renklerin tamamının güneş ışığından geldiğini, aslında yoğurtun siyah rengi içinde tutup kendine ait olmayan beyaz rengi yansıttığını gerçek renginin siyah olduğunu" anlattılar.

Diğer grup "Yoğurt beyazdır, bunu herkes bilir" demekten başka bir şey söylemiyordu. Fikrin doğruluğundan emindiler. İzleyenleri ikna etmek amacıyla çok şey söylemiyorlardı. Bu nedenle daha az inandırıcı bulundular.

Yıllar sonra, PKK ile mücadele sırasında benzer bir durumun gerçekleştiğini fark ettim.

Gözümüzün önünde vatandaşlara yönelik katliamlar yaparak eylemlere başlamış olan PKK, halen insanlardan zorla haraç topluyor yollarını kesip her türlü eziyeti uyguluyor.

Buna rağmen örgütün peşinde koşanları görünce "Yoğurt karadır " diyenlerin durumunu hatırladım.

Aynı şeyleri defalarca söyleyip ısrarla anlatırsan, karşı taraftakiler de iyi savunma yapamazsa, haksız olanları da dinleyen birileri çıkıyor.

PKK, kırk yıl boyunca topluma büyük acılar yaşattığı gibi milletin ekonomik varlıklarını dahi tarumar etti. Kaybettirdiği canların ve maddi kazanımların yanında toplumun günlük yaşamındaki huzuruna, sosyal kültürel gelişimine de pranga vurdu.

PKK, elindeki imkanları her türlü emperyal güce pazarlıyor. Silah ve para desteği verecek olan gücün ideolojisi PKK için önemli değil. Yeter ki Türkiye Cumhuriyeti ile meselesi olsun.

Dünyanın pek çok yerinde yönetim tarafından dışlanan, asimile edilmek istenen hatta zulme uğrayan insanlar var. Sözkonusu toplumların bireyleri yönetime karşı direniyor ya da göç ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nde devlet yönetimi tarafından hiç bir gruba yönelik baskı olmadığı gibi toplumun içinde yaşayanların da birbirine karşı ayrımcılık yapması söz konusu değil.

PKK terörü ve Kürt vatandaşlar söz konusu olduğunda aklıma hep yoğurt karadır diyenler geliyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PKK "YOĞURT KARA" DEDİRTMEYE ÇALIŞIYOR
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları