poyrazoğlu otomotiv etiler

PKK ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR 

Ufuk GÖKMEN

28-09-2017Bütün çocuklar gibi ben de su kenarında oynamayı severdim. Suyun her şartta bir yol bularak akmasını, içine taş atınca oluşan halkların büyüyüp kaybolmasını izlemek ne yalan söyleyeyim bu gün de hoşuma gidiyor.

Suyla oynarken pek çok şey öğrendim. Kurbağaların hareketlerini gözlemledim. Karada suyun hemen kenarında yaşarlar. Tehlikeyi sezdikleri anda hemen suyun içine atlarlar. Eğer tehdit daha ciddiyse ölü taklidi yaparlar.

Ölü taklidi yapmak, rakibi çok güçlü olanların kaçma imkanı yoksa başvurduğu savunma tekniğidir. Boğa güreşi yapanlar da başka çare kalmadığında ölü taklidi yaparak boğanın hışmından kurtulmaya çalışırlar.

PKK ile mücadelede son durumu gözlemlediğimde diyebilirim ki PKK ölü taklidi yapıyor.

Bunun iki sebebi var; birincisi Türk devleti çözüm süreci denemesinde PKK'ya güvenilmeyeceğini gördü ve her alanda baskı uyguluyor. Diğer bir sebep de Suriye'de kendine sunulan imkanlardan faydalanabilmek için batılı ülkelerin tepkisini çekmek istemiyor.

PKK herkesin malumu olduğu gibi çözüm sürecini mahalleleri ele geçirmek ve gençleri kandırıp dağa çıkarmak için kullandı.

Süreç sona erdiğinde sokaklara hendek kazarak devletin sabrını zorlayacak bir eylem tarzı denedi.

Yaptıklarının hata olduğunu en tepesindekiler dahi kabul etti. Vatandaşlarımız, evlerinin içine zorla girerek devletine direnmeye zorlayan bu yaklaşıma tepki gösterdi ve pek çok mahalleye şehir eşkıyalarını sokmadı. Halen vatandaşlara kışkırtma amacıyla sokulamıyorlar.

Ülkemizde ne yapsa halkı devletle karşı karşıya getirmeyi başaramayan PKK, gözünü Irak ve Suriye'ye çevirdi. Çünkü sınırın diğer tarafında konjonktür tam PKK'nın istediği gibi ilerliyor.

PKK/PYD, Irak-Sincar bölgesinde Deaş ile danışıklı olarak ele geçirdiği bölgelerin yanıbaşında Kuzey Suriye'de büyük kazanımlar elde etmeye başladı.

PKK/PYD, Kobani'de Türkiye'den kandırıp ölüme sürdüğü gençler üzerinden ABD ile dirsek teması kurabildi.

Kobani çatışmalarının yaşandığı 2015 yılında binlerce genç öldü. Bunların büyük çoğunluğu çözüm sürecinde kandırılmış Türk Vatandaşlarından oluşuyordu.

Suriye'de bataklığa gömüldüğünü hisseden ve kendi askerlerinin ölmesini istemeyen ABD, Türkiye'ye rağmen PKK ile işbirliğine girdi.

Bu Amerikan yardımı, PKK'nın kırk yıldır istediği bir durumdu. Can simidi gibi hemen sarıldı. Yakın zamanda örgüte katılmış olan gençleri ölüm bölgesine sürüp gelen yardımların tadını çıkarmaktadırlar.

Son dönemde PKK, muhtemelen kendilerine yardım edenlerin telkinleriyle, Türkiye içinde mümkün olduğu kadar az eylem yapıyor. Sokaklarda gösteri ve yürüyüş yapmıyor. Tutunmaya çalıştığı noktalarda kısıtlı saldırılar düzenliyor.

Türk Devleti bu kurbağa numarasına kesinlikle aldanmamalı ve PKK üzerinde sınır ötesi dahil olmak üzere askeri ve diplomatik alanda var gücüyle baskı kurmaya devam etmelidir.

Ölü taklidi yapanlar bir fırsat bulduğunda en hassas noktadan vururlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PKK ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları