poyrazoğlu otomotiv etiler

PKK NEDEN DİRENEMEDİ? 

Ufuk GÖKMEN

24-03-2018

Afrin, PKK Terör örgütünün güney sınırlarımızda kurmak istediği solucan devlet hayali için en önemli şehirdir.

Bu gerçekliğe rağmen müdahale sırasında, kırsal alanda sürekli olarak geri adım attılar. Şehir merkezine gelindiğinde beklentilerin aksine silahlarını dahi terk edip kaçtılar.

Fırat'ın doğusunda özellikle Kobani'de elde ettikleri, bir terör örgütü için tarihi kazanımlardır. ABD tarafından gönderilen 5000 tır dolusu silah ve yanıbaşlarına konuşlanan ABD ordusunun üsleri doğru yerden bakıldığında, PKK'nın rüyasında görse inanamayacağı gelişmelerdir.

PKK kurulduğu günden beri Türk Devletinin başına bela olmuş bir örgüttür, ancak İlker Başbuğ'un da söylediği gibi; "Tam üç kez Türk ordusu tarafından kesin yenilgiye uğratılmıştır."

Mehmetçik, bütün dünyadaki ordulardan farklı olarak; şartlar ne olursa olsun bir adım geri atmama özelliğini taşıyor.

Mehmetçik, Afrin harekatında da hava, arazi şartlarına, roketlere ve tünellere bakmadan teröristlerin üzerine yürüdü ve hedefine ulaştı.

Türk ordusunun bu geri dönmeyi yok sayan özelliğine, İHA, SİHA desteği eklenince çok kısa sürede sonuçlar alınmaya başlandı.

İHA'lar koordinat işaretleme özelliğiyle hava araçlarına ve GPS taşıyan kara birliklerine teröristlerin nokta olarak yerini bildiriyor.

PKK, tek bildiği tuzaklama, vurup kaçma ya da boş tesislere saldırı eylemlerini artık yapamıyor. Yapsa da bedelini ağır ödüyor.

Afrin harekatının finalinde bütün dünya biz askerlerin çok iyi bildiği bir şeyi öğrendi; "PKK Türk ordusunun karşısında göze göz, dişe diş savaşacak bir güç değildir, asla böyle bir güce ulaşmamıştır. "

Kobani'de, 2014 yılında yaşanan çatışmalarda PKK çok can kaybına uğramıştır. Lakin orada esaslı çatışmalar başladığında asıl kadrodaki PKK mensupları geri çekilmiş, yeni katılan gençler ölüme sürülmüştür.

Kobani'de yaşananları canlı olarak gördüğümden söyleyebilirim ki; "Yaşananlar iki taraflı ortaoyunuydu"

Ne kadrolu PKK mensupları gerçek mermilerin karşısına geçiyor ne de Çeçenler dışındaki DEAŞ mensupları savaşıyordu.

Rakka'da yaşanan "Tavşan kaç, tazı tut" oyunu da insanları PKK konusunda yanıltmaya yetti.

Özetle bir gerçeğin altını çizmek istiyorum; "Yıllarca bize acı çektiren terör örgütü sadece tuzak ve vur kaç yapmayı bilir. Onlardan bir düzenli ordu kurmayı düşünenler, Türk ordusunun varlığını unutmamalıdır."

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PKK NEDEN DİRENEMEDİ? 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları