poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

PEYGAMBERİN DOĞUMU

Mustafa Örki

30-11-2017

“Allah: Andolsun ki Ben ve Peygamberlerim elbette galip geleceğiz, diye yazmıştır. Muhakkak ki Allah; Kavi'dir/Güçlüdür, Aziz'dir/mutlak üstün yüce olandır.”58,21

İslam ümmeti bugün galip değil mağluptur, ama galebe olmakta mümkündür. İnsanlık tarihi Cahiliye İslam’dan öncesini yaşamıştır. Hatırlayalım kız çocukların diri-diri gömüldüğü insanların putlara taptığı, azgın azınlığın hâkim olduğu bir dönemdir o. Tarihi o dönem vahyin ve peygamberin eşliğinde nasıl asri saadet dönemi yaşadıysa bugün de mümkündür

Ayette geçen elçiler mesajı diğer ümmetlere ulaştıracak olan İslam ümmetidir der Musa Carullah Kitabu’sünne’sinde. Çünkü son nebi vefat etmiştir, ama risaleti kıyamete kadar devam edecektir.

“Bütün insanlığa bir uyarı olsun diye kuluna hakkı batıldan ayırıcı bir ölçü indiren (Allah) ne yüce, ne cömerttir!” 25,1

Elçi Hz Muhammed (As) nasıl insanlara kendisine gelen vahiyle uyardı ve davet ettiyse O Nebinin izleyicileri de onunla insanlara barışı saadeti getirebilecektir.

Kutlu Doğum haftası ile Peygamberimizin doğumunu anmak vesilesi ile O’nu anlamaya hayata taşımaya çalışıyoruz. Aslında kendimizi kritik ediyor hatalarımızı gözden geçiriyoruz ne ve neler yapacağımızı programa bağlıyoruz.

Vahiy makuldür akla mantığa uygundur akıl Kuranın emrini doğrudur der. Aklın ürettiği bilgi mahsulü ne varsa çatışma ve çelişki yoktur. Namaz-zekât, oruç ve benzerleri ilme aykırılığı ispatlanamadı. Ve Hz. Muhammed sav ve sahih olan söz davranışları da aynı şekildedir.

Ama bugün birden fazla problemimiz var “Kurtarıcı” kendini Mesih Mehdi ilan edenden geçilmiyor. Son dönemde yaşadığımız “Fetö” en tipik örneği, şimdi günah keçisi gelen giden vuruyor. Yaşadığımız toplumsal sarsıntı her eve zarar verdi, değerlerimiz zedeledi büyük bir belayı yaşadık. Ama onun kullandığı argümanlar duruyor. Uçan kaçan bir sürü kurtarıcı sıraya geçmişler aldatmaya devam ediyorlar.

İnsanoğlu kurnaz Kuran “Sa’y çalış der o bu işin kolay ve beleş tarafı neresi diye araştırır. Hıristiyanlık inancındaki günah teorisinde Tanrının oğlu İsa insanların günahı için çarmıha gerilmesi var. Hz Ali’yi sevenler derler ki; Ali bizim namazımızı kurbanımızı kesmiş biz elimizi dilimizi ve belimizi sahip olduk mu tamam. Peki diğerleri ne yapmış? Adını ne derseniz deyin gidip bir kişiye bağlandı mı her şey garanti şefaat var, kimliğini söyledi melekler hizaya geçer ve cennete giden yol açılır. Peki, emeğe ne oldu? "İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır." 53,39

Serahsî'nin el-Mebsut adlı eserinde yer alan rivayete göre; Hz. Peygamber (s.a.v.), Medineli müslümanlar arasında seçkin bir yere sahip olan Sa'd b. Muaz (r.a.) ile musafaha yaptı. Ellerinin nasır bağlamış olduğunu fark etti ve bu durumun sebebini sordu. Sa'd b. Muaz (r.a.), “evladı iyalimi geçindirmek için kazma-kürekle çalışırım” cevabını verdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.) Sa'd'ın elini öptü ve “Allah’ın sevdiği eller” diye ona iltifatta bulundu. el-Mebsût, Serahsi, 345.

Akif ne güzel demiş: Allah’a dayan, sa'ye sarıl, hikmete râm ol; Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol!"

Peygamberimizin Medine’de kaldığı günler ile dışarıda geçirdiği günler cidden dikkat çekici. Elçinin izleyicileri çok ama çok çalışmalılar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PEYGAMBERİN DOĞUMU
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları