poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

PAMUKTA PRİM ARTIŞI ŞART........

Dr. A. Kadir Kıran

09-10-2019

Bu yıl iklim koşulları ve sulama pamuk tarımı için uygun geçmektedir. Buna bağlı olarak bölge genelinde tarla verimlerinde (ortalama olarak) yaklaşık % 10-15 oranında artış beklenilmektedir. Ege bölgesi 2019 yılı üretim sezonunda iklim koşulları genel olarak pamuk tarımı için uygun olmuştur. Bu yıl hasat sezonunda fiyatlar geçen yıla göre bir artış göstermemiştir. Aksine fiyatlar düşme eğilimindedir. Dolar kuruna bağlı olarak mahlıç fiyatlarının 8.5 TL'nin civarında gibi görünüyor. Bu durumdan üreticiler pek memnun görünmüyor. Görüştüğüm pamuk üreticileri bu fiyatlarla pamuk tarımının önümüzdeki yıl bir hayli azalacağını söylüyorlar. Geçmiş yıllarda pamuk ekim alanlarında, ekili alan büyüklükleri dikkate alındığında İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli ilinde büyük bir artış olmuştu. Görünen o ki 2019 fiyatları mevcut seyrinde giderse gelecek ekim sezonunda pamuk ekim alanlarında bir düşüş olabilir.

Ege Bölgesinde pamuk verimi ortalama 450 kg/da olup Türkiye ve Dünya ortalamasının üzerindedir. Ayrıca lif randıman ortalaması %42’dir. Lif uzunluğu 29-31 mm, lif kalınlığı 4,8-5,2 mikron, mukavemet (dayanıklılık) 32-34 dür. Ülkemizde tekstil sanayinin gelişmesi nedeniyle, pamuk üretimi ile tüketimi arasındaki fark büyümektedir. Türkiye’de ortalama 800 bin ton lif (soft pamuk) üretimine karşılık 1,4 milyon ton pamuk tüketiminin olması pamuk ithalatını zorunlu kılmaktadır. 1990 yılına kadar pamuk ihracatçısı olan Türkiye, son yıllarda pamuk ithalatçısı ülke konumuna girmiştir. Bölgede pamukların hemen hemen tamamı makine ile hasat edilmektedir. Örneğin en çok pamuk ekiminin yapıldığı Söke ilçemizin neredeyse tamamı makineli hasada geçmiştir.

Pamuk fiyatlarının düşüşte olması önümüzdeki yıllarda pamuk ekim alanlarında bir hayli azalma olacağı tahmin edilmektedir. Girdi maliyetlerindeki artan fiyatlar ile pamuğun geleceği pek de parlak görünmüyor. Kilo başına verilen prim destekleri de birkaç yıldır 0,80 TL'dir. Artan girdi maliyetlerine bağlı olarak primin artması pamuğun geleceği için elzemdir. Primin 1,5 TL civarında olması pamuk üreticilerini bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Zaten bu konu sektör ile yakından ilgili taraflar tarafından da dile getirilmekte ve konu ile ilgili girişimler de yapılmaktadır. Eğer durum mevcut haliyle kalırsa, pamuk ithalatının da önümüzdeki yıllarda artacağı kesindir. Bunun çarpan olumsuz etkilerini tekstil sektöründe göreceğimiz günler yakındır. Tüm bu gelişmelere rağmen halen pamuk üretimine ilişkin sorunlar ülkemizin diğer bölgelerindeki sorunlarla paralellik göstermektedir. Buna göre bu sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Arazilerin parçalı olması nedeniyle işletmeler küçük ölçekli olup rantabl tarım yapılamamaktadır.
  • Üreticilerimizin sulama yöntemlerinden özellikle salma sulama sistemini tercih etmeleri drenaj, tuzluluk vb. sorunları beraberinde getirmektedir.
  • Dış ülkelerden daha ucuz fiyatlarla pamuk ithalatı yapılması üreticiyi olumsuz yönde etkilemektedir.
  • İlaç, gübre, mazot ve işçilik gibi girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesine karşın pamuk fiyatındaki artış önemli görünmemektedir.
  • Bölgede suyun kaliteli olmaması ve kirli olması tarım alanlarımızı kirletmekte bu da uzun vadede üretimimizi ve kalitemizi olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Çiftçilerimizin aşırı ilaç ve gübre kullanım alışkanlığından vazgeçememeleri sorun olmaktadır.
  • Pamuk üreticisine yapılan desteklemeler dünyadaki pamuk çiftçisiyle kıyaslandığında yetersiz bulunmaktadır.

Bereketli günler dileklerimle ...Hoşçakalın...

Dr. A. Kadir KIRAN

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAMUKTA PRİM ARTIŞI ŞART........
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları