poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

PAMUKTA HASAT YAKLAŞIRKEN FİYATLAR BEKLENENDEN UZAK GİBİ....

Dr. A. Kadir Kıran

25-09-2019

Bu yıl iklim koşulları ve sulama pamuk tarımı için uygun geçmektedir. Buna bağlı olarak bölge genelinde tarla verimlerinde (ortalama olarak) yaklaşık % 10-15 oranında artış beklenilmektedir. Ege bölgesi 2019 yılı üretim sezonunda iklim koşulları genel olarak pamuk tarımı için uygun olmuştur. Bu yıl hasat sezonunda fiyatlar geçen yıla göre önemli bir artış göstermemiştir. Aksine fiyatlar bir miktar düşme eğilimindedir. Dolar kuruna bağlı olarak mahlıç fiyatlarının 9 TL'nin altında gibi görünüyor. Bu durudan üreticiler pek memnun görünmüyor. Görüştüğüm pamuk üreticileri bu fiyatlarla pamuk tarımının önümüzdeki yıl azalacağını söylüyorlar. Geçmiş yıllarda pamuk ekim alanlarında, ekili alan büyüklükleri dikkate alındığında İzmir ve Manisa ve Denizli ilinde büyük bir artış olmuştu. Görünen o ki 2019 fiyatları mevcut seyrinde giderse gelecek ekim sezonunda pamuk ekim alanlarında bir düşüş olabilir.

Ege Bölgesinde pamuk verimi ortalama 450 kg/da olup Türkiye ve Dünya ortalamasının üzerindedir. Ayrıca lif randıman ortalaması %42’dir. Lif uzunluğu 29-31 mm, lif kalınlığı 4,8-5,2 mikron, mukavemet (dayanıklılık) 32-34 dür. Ülkemizde tekstil sanayinin gelişmesi nedeniyle, pamuk üretimi ile tüketimi arasındaki fark büyümektedir. Türkiye’de ortalama 900 bin ton lif (soft pamuk) üretimine karşılık 1,4 milyon ton pamuk tüketiminin olması pamuk ithalatını zorunlu kılmaktadır. 1990 yılına kadar pamuk ihracatçısı olan Türkiye, son yıllarda pamuk ithalatçısı ülke konumuna girmiştir. Bölgede pamukların hemen hemen tamamı makine ile hasat edilmektedir. Örneğin en çok pamuk ekiminin yapıldığı Söke ilçemizin neredeyse tamamı makineli hasada geçmiştir.

Pamukta üreticilerin örgütlenmesini oluşturan Tariş’i oluşturan 4 birlikten iş hacmi en büyük olan Pamuk Birliği, Ege Bölgesinde 7 ilde kurulu 44 Pamuk Satış Kooperatifi ve bu kooperatiflere ait 29 çırçır işletmesi ile faaliyetini sürdürmektedir.

Pamuk fiyatlarının Dünya Borsalarına paralel olarak artması önümüzdeki yıllarda eski pamukçuları tekrar sahalara indirecek gibi görünüyor. Mazotunda üreticiye indirimli verilirse pamuğun eski şatafatlı günlerine dönmesi beklenebilir. Fiyatlara bağlı olarak üretim alanlarında artış yada azalış beklenilmektedir. Bu durum pamuk ithalatının da önümüzdeki yıllarda değişken olduğuna işaret etmektedir. Bunun çarpan etkilerini tekstil sektöründe göreceğimiz günler yakındır. Tüm bu gelişmelere rağmen halen pamuk üretimine ilişkin sorunlar ülkemizin diğer bölgelerindeki sorunlarla paralellik göstermektedir. Buna göre bu sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Arazilerin parçalı olması nedeniyle işletmeler küçük ölçekli olup rantabl tarım yapılamamaktadır.
  • Üreticilerimizin sulama yöntemlerinden özellikle salma sulama sistemini tercih etmeleri drenaj, tuzluluk vb. sorunları beraberinde getirmektedir.
  • Dış ülkelerden daha ucuz fiyatlarla pamuk ithalatı yapılması üreticiyi olumsuz yönde etkilemektedir.
  • İlaç, gübre, mazot ve işçilik gibi girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesine karşın pamuk fiyatındaki artış önemli görünmemektedir.
  • Bölgede suyun kaliteli olmaması ve kirli olması tarım alanlarımızı kirletmekte bu da uzun vadede üretimimizi ve kalitemizi olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Çiftçilerimizin aşırı ilaç ve gübre kullanım alışkanlığından vazgeçememeleri sorun olmaktadır.
  • Pamuk üreticisine yapılan desteklemeler dünyadaki pamuk çiftçisiyle kıyaslandığında yetersiz bulunmaktadır.

Bereketli günler dileklerimle ...Hoşçakalın...

Dr. A. Kadir KIRAN

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAMUKTA HASAT YAKLAŞIRKEN FİYATLAR BEKLENENDEN UZAK GİBİ....
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları