poyrazoğlu otomotiv etiler

PAMUKKALE’YE KÜSLÜK BİTİYOR MU?

Özkan TOKMAK

10-01-2018

Dünyanın göz bebeği, inci travertenleriyle harikalar diyarı olan Pamukkale ile pahalı giriş ücretleri nedeniyle arası açık olan Denizli halkını barıştıracak bir proje başladı. Projenin baş mimarı ise Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin. Daha önce işletmesi özel bir firmada olan travertenlerin hemen altındaki havuzlar, dinlenme- gezi alanlarını içinde barındıran Kocaçukur bölgesinin işletmesini Bakanlıktan; Pamukkale Belediyesi protokolle devir aldı. Peki bu durum olağan dargınlığın son bulmasını sağlayabilecek mi? Bir nebze Evet. Peki bu nasıl olacak?

Hierapolis antik kentini de içinde barındıran beyaz cennet Pamukkale ile Denizli halkının arası yıllardır açık. Öyle ki, bu küslük çözülecek gibi de gözükmüyordu. Sebebi ise, ören yerine giriş ücretleriyle alakalı. 35-40 lira olan giriş ücretleri nedeniyle Denizlililerin bırakın aile olarak misafirlerini bile götürmekten uzak durduğu Pamukkale’de bir umut ışığı gözüktü.

Şimdi size Pamukkale ile ilgili kısa bir tarihi yolculuğa çıkarayım…

2014 yılına kadar Pamukkale’nin işletmesi Denizli İl Özel İdaresindeydi. Ve bu dönemde Pamukkale’nin temizliği, travertenlerin korunması ve traverten alanın genişletilmesi, antik havuzun işletilmesi, bölgeye yönelik etkin yatırımlar ve Hierapolis antik kentinin kazı çalışmalarına önemli bir destek verildi. Yani Pamukkale’nin yaşadığı başta kirlilik olmak üzere birçok sıkıntı bu dönemde ortadan kaldırıldı. Ancak 2014 yerel seçimleriyle İl Özel İdaresi kapandı. Büyükşehir olan Denizli Belediyesi, tüm il genelinden sorumlu hale getirildi. İl Özel İdaresi’nin kapandığı o dönem Pamukkale’nin işletmesi Denizli’de yerel yönetimler yerine TURSAB’a verildi. O tarihlerde TURSAB, ülke genelinde tüm ören yerlerini işletmesini yürütüyordu.

Peki neden Pamukkale bu denli öne çıkıyor? Pamukkale yılda 2 milyon turisti ağırlayan bir örenyeri. Milyonlarca lira gişe geliri bunun yanında ören yerindeki antik havuz başta olmak üzere sosyal alanlardan para basan bir yer Pamukkale. Bunun içinde önemi çok büyük. Bakanlık geçtiğimiz yıl Pamukkale’nin de içinde yer aldığı 376 ören yerini ve müzenin gişe işletmesini tek bir ihaleyle komplece bir firmaya vermek için ihale düzenledi. Denizli’den başta Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin olmak üzere Pamukkale’nin işletmesinin yerel yönetimlere verilmesi talebi geldi ancak o ihale havuzundan beyaz cennet çıkarılmadı. Hal böyle olunca da ihaleyi alan tek bir firma Pamukkale’de içinde olmak üzere ülke genelindeki tüm ören yerlerini işletmesini kazanmış oldu. Dolayısıyla ücretsiz giriş imkanı Pamukkale ören yerine hayal olmuş oldu. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, işletmenin yerel yönetime verilmesi durumunda ayda bir kez ve özel günlerde halk günü yapılarak ören yerine ücretsiz giriş imkanı sunacaklarını vaat etmişti. Ancak yerel yönetimlere Pamukkale verilmediği için bu da olmadı. Yani Pamukkale ile Denizli halkı arasındaki yüksek giriş ücretleri nedeniyle küskünlüğün devam edeceği belirdi.

Bu olumsuzluğun içinde umut ışığı doğdu demiştik. Bu haberde Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’den geldi. İnci travertenlerin hemen altında bulunan,alışveriş noktaları, yüzme havuzları, gölet, yürüyüş-dinlenme alanlarını içinde barındıran Kocaçukur’un işletmesini imzalanan protokolle Turizm Bakanlığından Pamukkale Belediyesi aldı. Belediye bölgede Denizli halkına, yerli ve yabancı turistlere en iyi ve uygun hizmeti vermek için kolları sıvadı, çalışmalara başladı. Hal böyle olunca da Kocaçukur’a kadar inen Pamukkale’nin inci travertenlerinin Denizli halkı ücretsiz tadını çıkaracak, o güzelliğin altında aileleriyle vakit geçirebilecek. Başkan Gürlesin’in de geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında altını çizdiği nokta bu oldu. Ailelerin gönlünce, uygun fiyatlarda yiyip-içip, yüzüp eğlenip Pamukkale’nin tadını Kocaçukur’da çıkartılabileceğini söyledi. Burada kesinlikle işletmelerin kar amacı gütmeyeceğini vurguladı.

Güzel bir durum bence ancak tabi ki, yetmez. Pamukkale’nin işletmesinin tamamen Denizli Büyükşehir Belediyesi veya Pamukkale Belediyesi’ne verilmesi gerekiyor. Hem Pamukkale’nin görsel güzelliğinden hem de gelirinden Denizli hak ettiğini almalı.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAMUKKALE’YE KÜSLÜK BİTİYOR MU?
Özkan TOKMAK - Diğer Yazıları
Bütün Özkan TOKMAK Yazıları