poyrazoğlu otomotiv etiler

ÖZEN GÖSTERME

Mustafa Örki

14-02-2019

“Ben, tevbeleri kabul edenim, esirgeyenim.” Bakara/2,160 Rabbimiz merhametlidir, tevbe edenler, kendini düzeltenlerin tevbesini Rabbimiz kabul edeceğini ayetin tamamından anlıyoruz.

Tüm ibadetler bizi korur, muhafaza eder, Zemahşeri oruç hakkında bu ibadet eski ve köklü oluşu sebebiyle ona gereken özeni göstermemiz sayesinde korunmuş oluyoruz. Tüm ibadetler insanlıkla yaşıt, rabbimiz hiçbir kulunu manen aç bırakmamış. Tüm ibadetler bizi koruyor. Ne yapmalıymışız? Özen göstermemiz gerekiyormuş. Özen bir işi yaparken elden geldiğince iyi olması için çalışmadır.

İbadet ettiğimiz bize yardım edebilmeli, Mekke Müşrikleri puta tapıyorlar küçük işlerinde Lat, Menat, Uzza’dan yardım isterler, büyük meselelerde Kâbe’nin sahibine sığınır ondan yardım dilerlerdi. Allah’ı inkâr etmiyorlardı, ama yetersiz buldukları kesin idi, müşriklere göre Allah’ın gücü sınırlıydı. O günden bu güne ne değişti? Evet, Allah’a ibadet edenler var, lakin olması gereken yerde değil.

İman etmek büyük bir nimet, bu nimeti beslemek canlı tutmak gerekiyor. Ama görünen ve bilinen bir gerçek var. Ciddiyet ve devam konusunda sıkıntımız devamını getirmekte İbadetler şükürdür-teşekkürdür. Mecbursun gibi anlarsak zorla teşekkür olmuyor. Asıl rabbimizin bizi ne kadar çok sevdiğini bilsek iş bitecek kolaylaşacak. Zorunluluk resmi anlaşılırsa soğukluk başlıyor ve işler gönülsüz oluyor. Zorla olmuyor bu işler

Burada hayatında Allah’a kulluk noktasında hassas olan müminlere ciddi bir görev düşüyor. Bir taraftan kendimizi olgunlaştırırken diğer yandan yitik insanımızı örnek olmaya çalışmalıyız. Hep birlikte içinde bulunduğumuz bu durumdan kurtulalım, şartlar uygun ve bizi mecbur ediyor. Bakış açımız önemli, ön yargılarımızı bir tarafa bırakmalı ve acele etmeliyiz.

İbadetleri edenleri gördüğümüzde ibadetler bizi güzelleştirir ama biz izin vermeliyiz. Nasıl olacak? . “İbadet anında acele etme sakın telaşlanma işi ezbere mahkûm etme” diye tavsiye edenleri hak veriyorum. Camilerimizde hızlıca sayıya takılan namaz kılanları görüyorum. Kestirme işleri seviyoruz ama tadı kaçıyor, hâlbuki İbadetler bizi eğri olan tarafımızı doğrultmaktadır lakin müsaade etmiyoruz.

Böyle davranabilir, özen gösterebilsek bizi gören neşelenir mi? Neşelenseydi kesinlikle imrenirdi. Huzuru ibadetlerde gözlemedi insanlarımız. Netice de İnsanların keyfini kaçırdık huzurunu bozduk. Önce sevmeyi bilmeliydik sonra korkmayı, insan sevmediğinden korkmaz Allah’ı sevenler ondan korkmaz, sevgisini kaybetmekten korkar. Allah’ı yanlış ve eksik tanıdık, ibadet hali afferini aldığımız andır. O bizi yardım etmiş, yol göstermiş ve nimet verilenlerin yolunu net olarak bildirmiş. İyilik ve iyilik sahibi sevilir, kulluk insanı büyütür. Altı çizilecek bir cümle bu, Evet, ibadet/kulluk bizi büyütür. İbadet etmeyi sevdirmede şu tavsiye ne güzeldir. İnsan ibadet ile karşılıklı alışveriş içindedir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖZEN GÖSTERME
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları