3 Haziran 2020 Çarşamba

ORUÇ TUTMA

Mustafa Örki

16-05-2019

“Oruç size ve sizden öncekilere farz kılındı” Bakara/,183

Oruç tutmalı mıyım? Elbette niçin? Önemli bir ibadet farzdır bu, ayni zamanda sekiz sene ramazan ayında Hz. Muhammed As oruç tutmuşlar. Farz kelimesi bir kimseyi bir vazifeyi tayin etmek veya maaş bağlamak manasında olup, icrası gereken terki hâlinde günah olan Allah’ın bir hükmüdür.

Oruç tutmaya ihtiyacımız var mı? Elbette kâinata bakınca görüyoruz ki tabiat oruç tutuyor, hayvanlar da öyle. Dinleniyorlar ve yeniden hayat buluyorlar. Oruç tutmaya ihtiyacımız var bir mümin için yakıta enerjiye, iç kuvvete muhtacız. Tüm ibadetler böyle bu gözle değerlendirilmelidir.

Üstat Sezai Karakoç “İslâm ne kadar sade ve insanidir” der doğru bir tespit. Sahurda kalkıyoruz imsak vaktine kadar yiyoruz, su içiyoruz sonra iftara kadar yeme-içme ve cinsi temastan kendimizi koruyoruz. Anlaşılmayan bir tarafı var mı? Hayır! İnsani mi? Evet! Oruç tutması sıhhat açısından uygun olmayanlar fidye verecek o imkân yoksa verilen fidyeyi alıp yiyecek. Zaman ve şartlar son derece müsait bu konuda Rabbimiz “Gücümüzün üstünde bir yük yüklememiş” Bakara/286

Peki, bu ibadetten sonra kim kazanacak? Allah’ın bir ihtiyacı olmadığına göre biz kazanacağız, tutmazsak biz kaybedeceğiz. Üstat “İslâm uyandırır, zekâyı işler hâle getirir, sonra kendini teklif eder” Hıristiyanlık için “İnsanı sersemletir... günah çıkarma, buhur kokusu loşluk ve mum isleri.... İle “ruh hırsızıdır O” der.

Ramazan ayı, oruç ibadeti ile insanımızdaki değişimi görmek mümkündür, suçların azalması neyin eseridir? Orucun insan üzerindeki tesiridir. Alışkanlıkları olan bir çok insan bu ayda kötü olan tiryakiliklerini bir aylığını da olsa bırakıyor.

Bugün askeri eğitimlerde savaş zamanında açlığa bünyenin alışkan olması, bağışıklık sağlaması için aç bırakıyorlar, şişmanların zayıflaması için perhiz orucun diğer adıdır.

Allah c.c insanlıkla yaşıt olan bu ibadetten bizleri de mahrum bırakmamış, sevinmeliyiz. Sevinerek bu ibadeti yerine getirmeliyiz. Sahabenin birçokları ölümü değil uzun yaz günlerinde oruç tutamayacağız diye hayıflanmışlar. Rabbim! Bizleri oruç tutmanın zevkini bahşetsin. Niyet esnasında bugün de aç kalacağız şeklinde bir his varsa içimizde elbette bu hiç huzuru ve neşeyi yakalayamayız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ TUTMA
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları