ORUÇ SAĞLIKTIR

Mustafa Örki

07-06-2018

“İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar.” 2,184

Vucudumuz bizim mülkümüz değildir, bir emanettir istediğmiz gibi kullanamayız, yaratan nasıl kullanacağımızı belirtiyor. Dinlenecek ki daha fonksiyonel olabilsin, hasta olmamız yeninme iyileşmedir. “Göklerin ve yerin mutlak hükümranlığı Allah’a aittir. Ve sonunda varılacak yer O’nun huzurudur.” Nur/24,42 Rabbimiz kullarını bilgilendiriyor bak bu vucud sana emanet verildi, nerede nasıl kullandığın sorulacak. Ne yapalım oruç tutmak vucudu korumaktır.

Oruç gibi ibadetleri yapabilmek için sağlık önemli. Sağlığımızı korumak islâmî vazifemizdir. Oruç tutmak ayni zamanda sıhhatli olmaktır. Aşırı yemek-içmek veya terk etmekte sağlıklı değildir. İslam dengeli bir hayat tarzını benimser ve hayat şekli olarak önerir.

“Biz her şeyi bir ölçü ve düzen/kader içinde yarattık” 54, 49. Aç-susuz kalmak sıhhattir. Ağaçlar, bitkiler denizlerde yaşayan balıklar bile insanlardan fazla oruç tutuyorlar.

Tıp otoriteleri yılda bir ay sonraki günlerde hafta içinde bir veya iki gün oruç tutmayı tavsiye ediyorlar. Vücuttaki fazlalıkları atmak için en ideal yol oruçla mümkündür, yeter ki iftarda ölçü kaçmasın.

Bir insanın gündüzün meşgalesinin büyük bölümü bedeni isteklerin kazanımı için harcamakta, yeme içmede zaman içinde önemli bir paya sahiptir. Ruh bu dönemde aç kalmaktadır. Oruç tutmak ruhu doyurmaktır,

Oruç tutmak aç-susuz kalmak empati yapmaktır, aç kalanların yerine kendimizi koyabilmektir. İftar esnasında yiyeceğimiz ve içeceğimiz varsa kendimiz için sorun yok. Ama dünyanın bazı yerlerinde her gün oruç tutan insanlar var. Oruç tutan bir Müslüman aç ve susuz kalan insanın ızdırabını içinde duymuyor, ben ne yapabilirim? Sorusunu sormuyor ve bir şey yapmıyorsa ciddi bir sorun vardır. Allah’u Teâlâ oruçla bizi terbiye ediyor.

İslam’ın özünde biz vardır. Elbette ben önemli ama biz duygusu daha belirgindir. Oruç “Hasene/iyiliktir bu iyilik günahları siler.

Oruç aç kalmak midenin dinlenmesidir. Bir ay sonra daha diri ve canlı olarak vazifesini sürdürür. Ağaçlar dinlenmese meyveye durması zordur, kâinat sünnetullahtır. Kâinat bir okunacak kitaptır. Niçin? İnsana yol göstermesi için, eğer insan bu kitabı es geçerse gözü ve aklı durmuştur, kör ve sağırdır.

Peygamber (sav) “Oruç tutan kimse yalan dolan ve bu gibi işlere başvurmayacaktır. İnsanları yemek ve içmekten alıkoyacak bir oruca Allah’ın ihtiyacı yoktur” Buhari, Kitabussavm C.1, sayfa 255

İbadetler; namaz-oruç gibi ayni zamanda ihtiyaç akıl-ruh ve beden sağlımızı korumak olduğuna göre ihtiyaçtır. İnsan zayıftır, muhtaçtır, o zaman ibadet ve kulluğumuzu fazlalık değil gereklidir gözü ile bakmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ SAĞLIKTIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları