poyrazoğlu otomotiv etiler

ORUÇ FITRİ İHTİYACIMIZDIR

Mustafa Örki

17-05-2018

İbadet olan, Allah’ımızın emirleri fıtri olarak ihtiyacımızdır, men edilen ne varsa fıtratımızı bozan şeylerdir. Fıtratımız bozulursa insan olarak misyonumuza uygun davranışlarda bulunamayız. Farz olan emirler öneminden dolayıdır, oruç ibadeti de bunlaradan biridir.

Fıtrat: Allah’ı Tealanın yaratırken insanın içine koyduğu olumlu yetenektir, insan hak ve hakikatı tanıma ve o istikamette yaşama demektir. “Ey îmân edenler! Sizden evvelkilere farz kılındığı gibi, oruç tutmak (sizin de)üzerinize farz kılındı; tâ ki (günahlardan) sakınasınız” 2,183.Bu ayet nazil olduktan sonra peygamberimiz ve sahabe ne yapmıştır? Hiçbir mazeret ileri sürmeden bu emri yerine getirmişlerdir. “İşittik ve itaat ettik” demeleri onların vasfı idi. Çünkü bu emir Rablerinden gelmişti ki O kullarını tanır sever ve yardım edendi. Onlar bunun farkındaydılar, iman ettikleri rabbine sevgisi güvenleri var idi.

İşin ilginç tarafı onlar Allahın emri yerine getirirken bundan son derece zevk alıyorlardı.

Ya biz ne durumdayız? Neden insanımız ihtiyacı ve menfaati olan bu güzelliklerden kendini neden mahrum bırakır? Yeteri kadar değerini idrak edememiş olabilir. Bildiği halde inanç açısından eksiği olabilir. Keşke insanımız bilse Allahın resulü (sav) “Allah’ım! Kavmime hidayet ver çünkü onlar bilmiyorlar” derken bir gerçeği işaret ediyordu.

Savm/oruç ibadetinin tutmak uzak olmak anlamında olduğunu söylemiş âlimlerimiz doğrudur. Oruç yeme-içme ve cinsi münasebetten imsak-iftar arası uzak durmaktır. Tarifi budur. İnsanın yaşamak için yeme-içmesi, neslin devamı için cinsi münasebet arzusu ne kadar ihtiyaç ise ibadetler ve oruç o kadar ihtiyaçtır. Bir fazlalık asla değildir. Bu ibadet amaç değil araçtır, bu ibadet bizi salih ameller işlemeyi teşvik edecek taşıyacaktır. Oruç tutanların durumlarını bakara 183 ve 187 ayetler arasında anlatılmış. Bu ibadetler hasenattır, her hasenat günahlardan bazılarını siler, on sevap kazandırır. İlginç olan cennete götürür diye bir ayet yok, ama salih amel işleyenlere var.

Oruç ibadetine bakışımız ne olmalı? Allah’ın emri peygamberin sünneti ve biz müminler için ihtiyaç. Yaşamak için yeme-içme ve neslin devamı için cinsi istek ne kadar yerinde ise o kadar ihtiyaçtır. Rabbimizin emirleri bizim için külfet değil tam tersi bir nimet, bir lütuf.

Ne yazık ki kimimiz bu güzelliğin farkında değil. Peki, ne yapılabilir? Ramazan dolaysıyla TV ve gazete köşe yazarları gerçekleri anlatmalılar. Bu güzelliğin farkında olanlar yaşantılarında hissettirme niyeti içinde olmalılar. Bir mümin samimi olursa herhangi bir hareketi birilerinin dikkatini çekebiliyor.

Ve her bir mümin artık duyarlı olmalı bu hayatın telafisi yok. Kim ne diyor mutlaka sorgulamalıyız. Kurtarıcılar çok aldanmamalıyız “ Kızım Fatıma babam peygamber diye güvenme yarım hurma dahi olsa ahreti hazırlanmaya çalış diyen” Hz. Muhammed (sav) unutmayalım. Müslim, Adiy b. Hatim (r.a)’ın şöyle dediğini rivayet ettiler: “Ben, Nebinin (s.a.v)’in şöyle dediğini işittim:

‘Bir hurma tanesinin yarısıyla dahi olsa, kendinizi cehennem ateşinden koruyun. (Bir hurmanın yarısını) bulamayan kimse, (o zaman) güzel kelimelerle (tatlı sözlerle, kendisini cehennem ateşinden korusun!”. (Buharî, Edeb 34)

Bu ayda oruç ibadetini yerine getiren kardeşlerimiz dikkat etmelidir. Asla oruç tutmayanlara itham edici söz söylememeliyiz. Huzurluyum-mutluyum inşallah çok şey kazandığımızı anlatmalıyız, hissettirmeliyiz. İnsanlarımız bizi dikkatealır veya almaz önemli değil biz üzerimize düşeni yapacağız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ FITRİ İHTİYACIMIZDIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları