3 Haziran 2020 Çarşamba

ÖN HAZIRLIK

Mustafa Örki

02-05-2019

“Allah, şüphesiz, dilediğini doğru yola eriştirir." 22/Hacc,16

Ramazan ayında sevinmemiz için çok sebep var. Çünkü hidayet rehberi olan Kur’an bu ayda inmeye başladı. Rabbimiz son nebisini göndererek hem onu hem kullarını sevindirdi. Evet, insanın en çok muhtaç olduğu şey doğru sahih bilgi ve uygulana birliğini öğrenmesidir. Hamd olsun şüphe yok ki sorumluluğunu idrak edenler Rabbimiz isteyen kullarını bu nimeti lütfetmiştir.

Kur’an’ın nazil oluşunun sene-i devriyesinde oruç tutarak şükür vazifemizi yerine getireceğiz ki daha fazlasını alabilelim. Ön hazırlık için, ön bilgi gerekir. Şöyle özetleyebilirim.

Tabiat, insan ve olaylar ve Kitap yani Kur’an ile Rabbimiz kullarını hidayet eder. Doğru bilgi ile haberdar eder. Seçimi kullarına bırakır, burada önemle sorumluluk sahiplerini “Azık edinin” ciddiye almalarını öğütler. Aslında tabiatı okuyanlar bunu rahatlıkla gözlemler. Kış mevsimi tabiat için dinlenme ve bahara, yaz mevsimine hazırlıktır. Meyve verecek, neslini sürdürecektir, meyvelerin çok olmasından birçok canlı istifade eder.

Yazın hazırlığı bahardan başlar değil mi? Biz bir yere gitmek istesek ön hazırlık yaparız, kendimiz gitmeden aklımız-gönlümüz gedeceğimiz yere önceden gider. Konar ve göçeriz aslında, dünyadayız ama ahiret yolcusuyuz. İyi ki ahiret var yaptıklarımız boşa gitmeyecek, hesap gününün varlığı biz insanları iyilik ve hasene işlemeye sevk ediyor.

Ramazan ayı yaklaştı, sayılı günler kaldı aklen ve ruhen hazır mıyız? Neler yapacağız? Hasta ve yolcu olmayanlarımız oruç tutacak. Hayat ritmimiz değişecek yeme-içme uyku düzenimiz bir aylığına farklı olacak.

Bu ayda yapacak olduğumuz ibadetlerle “Tezkiye” arınmış olacağız. Yani günahlarımızın bir bölümü inşallah silinecek. “kendini arındıranların kurtuluşa ereceklerini bildirmiştir” A’la/87,14. Bu ayette geçen “tezekkâ” fiili insanın kendini kontrol altına alması, her türlü şirk, günahtan uzaklaşması, iman eden bir insan olarak Allah’ın emirlerini ciddiye alan, yerine getiren demektir. Oruç tutan bir insan kendisini söz geçirebilen biri demektir. Yoksa istek ve arzuları kendini yönlendiriyordur.

İlim sahipler derler ki bu ayda yapacak olduğumuz ibadetler ile Allah’a verdiğimiz sözü ahdi yenilemiş olacağız. Her kelime-i şahadet sözde bırakmayıp işi fiiliyata dökeceğiz inşallah. Bunu nasıl yapacağız? Zekât, fıtır sadakası ve nafile olarak ile verdiğimiz maddi desteklerle mazlum, mağdur ve mahrum insanlarımız yardım edecek merhamet ayağımız hareket ettireceğiz.

İftarlarımız sanki bayram gibi olacak, bedenimiz uzun bir sure aç kalmanın sonunda iftar ile bayram edeceğiz. İftar davetlerimiz ile mahşerin provasını gerçekleştireceğiz inşallah.

Teravih namazları bir başka sevinç vesilemiz olacak. Kadınlar iki selam arasında hasbıhal edecekler, çocuklar camilerin içinde oyun oynayacak, biraz gürültüleri olacak ama işin tatlı tarafını yaşlılarımız bu durumu katlanacaklar.

Rabbim! Sağlık sıhhat içinde bu ramazanı yaşamayı ve bayramı ulaşmayı nasip eylesin! Âmin

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖN HAZIRLIK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları