etiler poyrazoğlu otomotiv

ON BİR AYIN SULTANI

Gülistan ÇÖVÜT

16-05-2018

Güzellik ve bereketin ayı, on bir ayın sultanı mübarek ramazan ayı geldi çattı. Ayların en mübareklerinden olarak tüm İslam dünyasının coşku ile karşılandığı zamanlardandır. İnsanların birbirleri ile kaynaşmasını sağladığı gibi yardımlaşma ve dayanışmanın en yoğun şekilde yaşandığı dönem olmaktadır. İnsanların gün boyunca kötülüklerden uzak durarak nefislerini terbiye ettiği, şeytanların bağlandığı ve dünya kötülükten korunduğu zamandır Ramazan.

İnsanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için müminler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kurân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Ramazan Bayramının müminler arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, her gün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan’ın yaz mevsimine denk geldiğinde sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan müminler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlar.

Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından İtibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren müminler sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan Bayramı denmiştir. Aynı zamanda şeker bayramı olarak da bilinir. Çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker toplarlar. Büyüklerin ellerini öperler. Bu bayramda çocuklar kadar büyüklerde sevinmek, ilgi görmek isterler. Bu yüzden büyükleri ziyaret edip ellerini öpmek onları dünyanın en mutlu insanları haline getirebilir.

Bugün Ramazan ayının ilk günü bugün oruçların ilk günü. Bu Ramazan ayında nefislerimize hakim olmak, oruçlarımızı tutabilmek bereketli bir yıl geçirmek dileğiyle hepimize hayırlı ramazanlar. . .

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ON BİR AYIN SULTANI
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları