poyrazoğlu otomotiv etiler

ÖMER  FAİZ  EFENDİ (1805-1875)

Atilla Sezener

21-02-2020

Ömer Faiz Efendi, Sultan Abdülmecit ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde İstanbul Defterdarlığı ve Şehremaneti ( Belediye Başkanlığı) görevlerinde bulunmuş, zeki, nüktedan ve hazırcevap kişiliği ile tanınmış bir kişidir.

*

Sultan Abdülaziz’in, Fransa İmparatoru 3. Napolyon’un misafiri olarak 1867 de Paris’e gittiğini biliyoruz. Giden kafilede Ömer Faiz Efendi de vardır. Şimdi iki anektod anlatmak farz oldu.

“Geceleri, Paris’in ışıklarla pırıl pırıl aydınlanmış halini görünce Veliaht Murat Efendi:

-Ne kadar garip ve ibret verici bir manzara!.. Adamlar, azmedip uğraşmışlar , sanki Güneşin ışıklarını gündüzden alıp saklamışlar ve gecelerin karanlığını gündüze çevirmek için kullanıyorlar.

Bunun üzerine Ömer Faiz Efendi, hoşgörülerine sığınarak şöyle der:

-Efendim bizde de Güneşle meşgul olanlar vardır.

-Ya… Kimler acaba ?

-Efendi Hazretleri, biz de Güneşle meşgul olanlar şairlerdir. Sevgililerini karanlık gecelerini gündüze çeviren Güneşe benzetirler. Sonra da bestekarlar bu şiirlerden şarkılar yaparlar. Fransa’da Güneşle kimyagerler, bizde şairler uğraşır.

**

Paris’in cadde ve sokaklarının temizliği bizim heyetin çok dikkatini çeker. Bu konu Paris Belediye Başkanının verdiği bir ziyafette gündeme gelir. Başkan, belirli zamanlarda sokakları atlı arabalarla nasıl yıkadıklarını anlatır. İstanbul Belediye Başkanı Ömer Faiz Efendiye sıra gelince, hiç kıvırmadan aynen şunları söyler:

-Efendim, bizim Belediye olarak sokakları sulamamıza gerek yoktur. Bizim sokaklarımız kendiliğinden sulanır.

-Bu nasıl oluyor ?.

Keçecizadenin de bulunduğu toplantıda Ömer Faiz Efendi:

-Bizim bütün cadde ve sokaklarımız iki taraflı kahve, berber, bakkal, aşçı dükkanları ile doludur. Bakkal, peynir tenekesinin, zeytin bastığı fıçının; aşçı, temizlediği sebzelerin; kahveci yıkadığı fincanların ve nargilelerin ; berber traş öncesi ve sonrası kalan sularını sokağa döker. Bu sular içinde berberin döktüğü sular, çoğu kere sabunludur. Bu sebeple, ayrıca bizim koku giderici ve temizleyici madde kullanmamıza gerek kalmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖMER  FAİZ  EFENDİ (1805-1875)
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları