poyrazoğlu otomotiv etiler

ÖLÜM GÜZELDİR

Mustafa Örki

17-01-2019

“O her şeyi güzel yaratandır” Secde Sûresi, 7

Ölümü de hayatı da yaratan Allah c.c genç öldü, yaşayacaktı öldü gibi sözlerimizin yanında yaşlı-hasta olanlara deriz ki “Allah kurtardı” Hayır! Hepsi güzeldir, niye ölümü yaratan O’dur.

Evet, onlara, Dünya ve dünya hayatı boş değil fânidir. Geldik ve gideceğiz yani öleceğiz ölümü yaratan Allah cc o ne yarattıysa güzeldir. Ama yaşlanmak ve ölmek söz konusu olduğunda duygular devreye giriyor, güzel olan bir başka şey oluyor. Kim bilir belki hazırlıksız oluşumuzdan veya bizi bekleyen iyi ve güzel şeylerden. Meselenin çözümünü imanımız halledecektir. İmanın temelinde bilgi yatıyor kesinleşen bilgi duygudur, inançtır. Ölümden değil azık torbamızı bakmalıyız. Yaptığımız kötü şeylerin yanında iyi olanlar ve bize yapılan haksızlıklar var karşılığı olmalı. Âhireti ölümü Rabbimiz günde en az kırk defa okuduğumuz Fatiha suresinde “Din günü- hesap gününü hatırlatıyor.

Zaman hızlı geçiyor dünya ve içindekiler terhis gününe doğru yaklaşıyorlar. Durdurmak veya inip başka yere-yola geçme imkânımız yok. Güzel bakmak, güzel değerlendirmek durumundayız. Bu züğürt tesellisi değil hakikattir. Ölüm gerçeğini bilenler nasıl dillendirmişler.

Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber.
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun!
Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun! Necip Fazıl Kısakürek

Dursun Gürlek üstadımız bir yazısında mezar taşına yazılmış bir şiiri paylaşmış, beğendim ne güzel!

Ferman etti Hüda/Faniye hacet kalmadı

İçtim ecel şerbetini/Lokmana hacet kalmadı

Hep yârelerim iyi oldu/ Cerraha hacet kalmadı

Yapıldı cennet sarayı/ Mimara hacet kalmadı.

38. âyette geçen “hubut” kelimesi inin çıkın manası yanında gözden düşmeyi de ifade eder. Râğıp el-İsfahâni, el Müfredât s.781. bu dünyada kendimize yapılacak en iyi en güzel iyilik rabbimizden gelen yol kılavuzu olan Kur’an’a sırtımızı dönmemektir. Bir başka ifade ile gözden düşmemektir. Varsa bir yanlışlık tövbe etmek dönmek esastır, asıldır. Âdem babamız da aynısını yapmış. Sırt çevirenler ne bulduysa aslında kaybetmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖLÜM GÜZELDİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları