etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

Olmazsa Olmaz 6 Besin

Gülnur PÜRDİK

22-07-2017

Tatil sizin için gezmek, bolca hareket etmek demek mi? Yoksa hareketin minimum düzeye düştüğü bol uykulu biz yaz dönemi demek mi?

Her iki seçeneğin başında ya da sonunda ki ortak hedef; Fazla kilolardan kurtulmak…

Gezerken, yüzerken fit bir görünüm arzulanırken, hareketsiz bir tatilin sonunda alınan kiloları geride bırakmak için çabalanır.

İdeal kilonuza ulaşmak istiyorsanız, diyette küçük dokunuşlarla akıllı beslenmeniz yeterli.

Günlük beslenmenizde besin öğelerinde her zaman çeşitliliğe yönelin, vücudunuzu şaşırtın.

Her besinin vücudunuzda farklı bir etki şekli, yararı vardır.

Kilo kontrolünde sizler için önerdiğim‘Olmazsa olmaz 6 besin’ çeşidi ile hedefe ulaşın.

Balık

Omega-3 zengini balık tüketimi; Damar sertliği, yağların parçalanması, kolesterolün düşmesi, beyin fonksiyonlarının gelişimi, kemik hastalıkları enfeksiyonlarının önlemesinde, kan şekerinin dengesini sağlayan insülinin hassasiyetinde olumlu yönde etki gösterir.

Yoğurt

Mutluluk hormonun olarak bilinen serotonin yapımını destekleyen kaliteli protein yapısına sahip yoğurdun günlük 2-3 porsiyon tüketiminin sağlıklı bireylerde daha fazla kilo kaybı ve vücut yağ kaybı sağlar.

Zerdeçal

Kan şekeri seviyesini azaltmada etki gösteren zerdeçal, insülin direncinin azalmasını uyarır. Besinlerle alınan enerjiyi, kişinin çaba harcamasına gerek olmadan kalori yakarak ısıya dönüştürmesini sağlayarak obeziteyi önler. Yapılan çalışmalarda karaciğer hasarını ve safra kanalı tıkanmasını azalttığı görülmüştür.

Bitki Çayları

Kurutulmuş yeşil ve beyaz çayların tüketimi içeriğindeki kateşinler sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı, yağların parçalanmasını artırıcı etki gösterir. Adaçayı ise fazla suyun vücuttan atılmasını sağlayarak aynı zamanda vücuttaki toksik maddelerinde atılmasına yardımcı olur. Mide rahatsızlıkları olan ve gebelik dönemlerinde düşük riskinden dolayı tüketilmemesi önerilir. Halk arasında ishal tedavisinde kullanılan nar yaprağı içeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde anti-tümöre ve kan yağlarını azaltma üzerine olumlu etkileri vardır. Obez fareler üzerinde yapılan deneylerde ise iştahı azalttığı gözlemlenmiştir. Yoğun ve fazla kaynatılarak tüketiminin mideyi tahriş edici rolünden dolayı dikkatli tüketilmesi önerilir.

Tarçın

Tarçın içeriğinde kalsiyum ve lifin bir arada bulunması vücuttan tuzun hızlı atılmasını sağlayarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. İnsülin direncini önleyici etki gösterir.

Ancak günlük 4 gramın altında alınan tarçın özünün beklenen etkileri göstermediği bildirilmiştir.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber içeriğindeki kapsaisinin sayesinde yağ dokusu kaybına katkı sağlar. Ancak fazla tüketimi ise iştah artışına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıkla kalacağınız formda günler dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Olmazsa Olmaz 6 Besin
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları