etiler poyrazoğlu otomotiv

OLİMPİYATLARA  İLK  KATILIŞIMIZIN  ÖZELLİKLERİ

Atilla Sezener

07-06-2019

İlk Olimpiyat, 6 Nisan 1896’da yapıldı. “Olimpiyat Oyunlarının onuncu yıl şerefine Atina’da bir ara olimpiyat oyunları açıldı. Bu oyunlara Osmanlı Devletinden 1 Ermeni- 10 İngiliz- 18 Rum-1 Musevi olmak üzere 30 sporcu katıldı. Türkler, ilk defa Olimpiyat Oyunlarıyla ve madalyalarla tanıştılar. Osmanlı Devleti sporcuları 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazandılar.”

*

Kuşkusuz hemen dikkatinizi çekmiştir. Osmanlı adına katılanların içinde hiç Müslüman yok. Başta şeyhülislam olmak üzere din fetvacıları engellediler.

*

Çok teferruata girmiyorum. Koskoca bir dinin bana göre en büyük düşmanı, bizzat dini akla göre değil, kendi cahil-tutarsız-çağdışı kafalarına göre yorumlayan ve yönlendiren bazı din adamlarıdır. Şimdi de farklı olmadıklarını iyi biliyorum.

*

Dini, dincilerden kurtarmak lazım. Bunların yüzünden İslam, dünyada en çok korkulan ve sevilmeyen din haline geliyor.

*

YAZLIK BAVUL HAZIRLANMASI

Yazının başlığı sizi şaşırtırsa, ben de şaşırdığınıza şaşırırım.

*

Halkın büyük kesiminin yazlıklarla tanışması 70’li yıllardan sonra hızlanarak devam etti. Neler oldu, neler yaşandı, o çok ayrı bir konu. Şimdilik onu pas geçelim.

*

Okulların tatil edilmesiyle hızlanan yazlıklara gitme alışkanlığının bir bölümü bavulların hazırlanmasıdır. Klasik olarak bavullara neler koyulduğunu yazacak değilim ve zaten işin o tarafı beni zerre kadar ilgilendirmez.

*

Şimdi iddia ediyorum. Yüzlerce değil, çok daha fazla bavula akla gelen kullanılan veya kullanılmayan her şey doldurulur ama KİTAP KONMAZ.

*

Elin yabancısına bakın, deniz kıyısında dinlenirken gölgeliğin altında kitap okur, bizim yerli arkadaşlardan bir kısmı, milletin karısını kızını dikizler. Kimse numara yapmasın, yemezler.

*

Size tanıdığım bir kadın ve bir erkek yazlıkçı arkadaşımdan bahsedeyim. Ömür Eke ve Yaşar Oğuz Ergun. Onların bavullarında kitapların arasında diğer eşyalar zor yer bulmuştur. Sadece şu kadarını ilave edeyim. Kültürleri karşısında ayağa kalkmak istersiniz o kadar.

*

Gerçekten aydın olduğunuza inanıyorsanız, kendinizi sorgulayın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OLİMPİYATLARA  İLK  KATILIŞIMIZIN  ÖZELLİKLERİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları