poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

OKUMAKLA NE KADARLIK ADAM OLUNUR ?

Gülistan ÇÖVÜT

18-11-2017

Dinimizin bile herşeyden öte tuttuğu kavram olan oku' emri aslında çocukluk yıllarından itibaren kişilerin kimlik oluşum da önemli yere sahiptir.Okuma tabiri o kadar kapsamlıdır ki kelimenin tam manasıyla bir anlam ifade etmesi bireyin tamamen kendi elindedir.Ne demek istedim bu cümlemle;Kişinin herşeyden önce kendini anlaması ,tanımlaması olayları yorumlaması ,çevresinde olup bitenleri algılayabilmesi ne kadar okuyup yorumladığından geçmektedir aslında.Mevlananın sözü benim söylemek istediklerime tercüman oluyor aslında;Sen ne söylersen söyle,söylediğin karşındakinin anladığı kadardır.'Yani ne kadar anlatırsan anlat ne kadar açıklarsan açıkla karşındakinin anladığı kadarsın.

Okuma fiiline nerden yaklaştığımız mühim tabi ki.Kitap okumaktan mı bahsediyoruz dergi makale vs yahutta beyit şiir gazel vs okumaktan mı bahsediyoruz.Okumanın hangi türü olursa olsun faydası yararı saymakla bitmez .Lakin benim bu yazım da ele almak istediğim okumanın karaktere yansıması odaklı.Yıllarca okuyup herhangi bi meslek grubuna ait oluyoruz.Avukat ,savcı,doktor,mühendis vs bu örnekleri istediğiniz kadar uzatabilirsiniz saymakla bitmez .Fakat yıllarca süren eğitimin öğretimin karakterimize benliğimize yansıması olumlu yönde mi olumsuz yönde mi yahutta nötr mü(?) tartışılır.Okuyup öğrendiğimizi hayata nakş edemiyorsak ne önemi var ?

Bu konuyu özetleyen kıssadan hisseyi burda paylaşmak tam yerinde olacak diye düşünüyorum.Sürçü lisan olursa affola...

'Adam oğluna hep; sen adam olamazsın der dururmuş , oğluda ileride göreceksin (!) nasıl bir adam olduğumu ,sana gösterceğim diye mırıldanırmış içinden.Aradan yıllar geçmiş, çocuk OKUYUP bir ile vali olmuş.Vali olduğu gün babasının isminin vererek yardımcısına emir vermiş.Git falan köyde bir adam var onu al getir! .Emir demiri keser misali valinin yardımcısı babayı kolundan tuttuğu gibi valinin karşısına apar topar getmiş.Babanın odadan içeri girer girmez' bana adam olamazsın diyordun bak ben vali oldum!' diye seslenmiş vali babasına.Babanın verdiği cevap manidar;Oğlum ben sana vali olamazsın demedim ki adam olamazsın dedim; adam olsaydın babanı ayağına kadar getirtmezdin. Adam olamadığını ve olamayacağını bana ve altında çalışanlarına göstermiş oldun der çıkar gider.

Eğitimin ,öğretimin ,okumanın karaktere kimiliğimize yansıması bu şekilde olumsuz yönde olmamalı tabi ki de .Okudukça okunanları hazmettikçe meyve veren ağaca benzemeli insan .Oturaklı karakter, sahibi, naif, ağır, saygılı, sevgili, nizamı intizamı bilen kısacası hem meyvesinden hem gölgesinden etrafına fayda sağlamalı.

Ne kadar çok okursanız o kadar çok öğrenir ve güç kazanırsınız,yaşamınızın denetimini kendi ellerinize alırsınız. (Roz TOWSEND)

MUTLU ,HUZURLU ,SAĞLIKLI Hafta sonları ...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OKUMAKLA NE KADARLIK ADAM OLUNUR ?
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları