poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

Tarık Barbaros Pilevne

07-06-2018

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler.Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler.

Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘Hayat Dersi” ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm’den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir.

Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir. Bu pirelerin yaşadıklarına ‘Cam Tavan Sendromu’ veya “Öğrenilmiş Çaresizlik” denir. O zaman insanlar çaresizliği nasıl öğrenir? Toplumumuzda pozitif başarı eğitiminden daha çok negatif başarısızlık eğitimi veriliyor. Nasıl yapabilirsin anlatılarından çok, nasıl yapamazsın anlatılarının sesi çıkıyor.
Yazılı basında, televizyon programlarında, aile içi sohbetlerde, ‘Yapamazsın, Olamazsın, Mümkün Değil’ cümleleri, ‘Hayır, Yapabilirsin’ cümlelerinden daha çok kuruluyor.

İnsanlar çaresizliği öğrenmekle kalmıyor, çevrelerine de öğretiyor. Özellikle çocuklara karşı ilginç bir korumacılık var. “Hayal kırıklığına uğrar” diye çocuklarının büyük hayal kurmasını istemiyorlar. Bu da öğretilmiş çaresizliktir. Cam Tavan adından da anlaşılacağı gibi görünmez bir engeli tanımlıyor. O gizli formatı, o cam tavanı kimse bilemiyor. Uzmanlar Cam Tavan’ı yaratan çok önemli bir faktöre işaret ediyorlar. Bu kişinin kendi kendine yarattığı engeller. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. Başka bir deyişle: “Yapabileceğin, Yapabileceğini Düşündüğün Kadardır.”

Bir Çin atasözü derki; “Sınırlarınızı Bilin Ama Sınırlarınıza Esir Olmayın...” Sözün Özü: İnsan inandığına denktir. Yapabileceği düşündüğü kadardır. Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar. (Kaynak: Dr. David J. Schwartz)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları