poyrazoğlu otomotiv etiler
13 Temmuz 2020 Pazartesi

ÖFKE 

Mustafa Örki

14-05-2020

Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız bu günlerde neler kazandık neler kaybettik sorgulama vaktidir artık. Onlardan biri de öfke karşısında durumumuz olmalıdır. Fıtri olan bu duygu insanın kendini koruması için verilmiştir. Sahip olduğumuz her duygunun bir geri tehlikesi bölgesinin olması normaldir. Oruçlu iken açlık-susuzluk ve bazı alışkanlıklarımız bizi sinirli yapabilir. Meseleyi Kur'an nasıl ifade etmiş, neler söylenmiş bakmamızda fayda var.

“Böylece bizi öfkelendirince onlardan intikam aldık, hepsini suda boğduk.” Zuhruf,55 Bu ayetin geçtiği öncesinde Firavun ve etrafındakilerin boğulmasından bahseder. Yani bu insanlar vahyi kabul etmemişler üstelik Musa As ve Mısır’dan çıkan İsrail oğullarını öldürmek istemişler.

Öfke için: Değerlere yönelik saldırılar karşısında öfkelenme, utanç verici bir işi yapmaktan kaçınma gibi anlamlarda kullanılan ahlâk terimdir. Hamiyet ahlâk terimi olarak namus, din, vatan gibi üstün değerleri koruma, bunların saldırıya uğramasından dolayı öfkelenme, savunmak için harekete geçmedir. Râgıp el-İsfahani.

Aile, namus, şeref, din gibi üstün değerlerin ancak hamiyet duygusu sayesinde korunabileceğini düşünen Gazali, namus konusunda kıskanç olmayı da hamiyet içinde mütalaa ederek kıskançlık duygusunu kaybetmenin bir zillet olduğunu belirtir. Hamiyet, öfke gücünün akıl ve din ölçüleri çerçevesinde aktif olma halidir. Bu ölçüler içinde davranan insanda öfke gücü hamiyeti gerektiren durumlarda harekete geçer; hilmin yerinde olduğu durumlarda yatışır. TDV İslam Ansiklopedisi

Ebû Hüreyre r.a Resûlullahsav buyurdu: "Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum desin’ Buhârî, Savm 9.

Öfke fıtridir, doğaldır Allah’u Teâlâ insanın kendisini koruması için verilmiştir. Aslında bu duygu tüm canlı ve bitkiler için de geçerlidir. Öfke duygusunu tamamen yok etme gibi durum olamaz, ama kontrol etmek mümkündür. İbadetler bu öfke kontrolünü en kolay yönden sağlayabilir. Yoğun iş temposu, trafik insanların sinirlerini gerdiği kavga hatta saldırı haberlerini görüyor veya okuyoruz. Kontrol edilmeyen öfke sonuç itibari ile cinayetleri tetikliyor, insanlar ölüyor, aileler perişan oluyor.

İslam bizim için hayat biçimidir, Allah c.c ibadetler ile bizi terbiye etmektedir. Sahur iftar arası yeme-içme gibi insandaki en kuvvetli duyguyu bastırabiliyorsak bu irademizi hâkim olmak demektir. Hayatı ramazanlaştırmak mümkündür. Oruç farz olan ramazan ayında biter, namaz ise devam eder. Aslında kulluk devam eder.

Allah her ne yarattıysa, ne emrettiyse yerli yerindedir. Hikmet budur, Hz. Muhammed sav sözleri ve davranışları da hikmete göredir. Biz iki kaynaktan besleniyoruz, kitap ve sünnet ana kaynağımızdır. Akıllı olmak bu nimetlerden istifade etmeyi gerektirir.

Ramazan ayında iftara doğru sinirleniyorsak şeytan işimizi karışıyor, bizimle uğraşıyor demektir. İstâzeyi tespih haline getirmeliyiz. Şeytanın bizimle uğraşması doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Şuurlu harekâtımız oldukça onun bizim üzerimizdeki egemenliği azalacaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖFKE 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları