poyrazoğlu otomotiv etiler

NİÇİN YAŞAMALIYIM?

Mustafa Örki

20-09-2018

“Dünya yerine âhiret daha hayırlıdır” A’la/87,17

Yaşadığımız hayat kendimiz ve bu dünya için mi yoksa sonraki hayatımızı da içine alan bir yaşantımı? Hangisi değerli? Bugün ve burası, her ikiside değerlidir diyebiliriz. Rabbimiz nimetleri yok sayanlara kâfir/nimetlerin üstünü örten diye niteliyor. Biz müminler nimeti görüyor ve sahini de biliyoruz.

Hayatı anlam kazandırmak lazım, çünkü bu duygu insanı motive eder. Öbür türlü nasıl olsa öleceğiz yaşamaya sebebimiz yok gibi nitelendirmek mümkün. Aslında ölüm sonrası cennet ve cehennem var. İşte biz bu hayatlardan birini dünyada kazanacağız.

Hayatın bir değeri yoksa uçurumun kenarındayız demektir. Vahiy insan hayatına anlam katar, hatırlayalım: “siz uçurumun kenarındaydınız da, sizi oradan kurtardı” Âl-i İmran/ 3,103

İlim sahipleri uçurum meteforu için şöyle demişler. “İnsan uçurumdan korkar, eğer böyle bir durumda isek insanda uyanan ilk his geri çekilmektir”. Din bir değerler bütünüdür ve insan değer verir. İnsanın dünya hayatı değerlidir ve insan bu hayatı yaşamalıdır.

Sıradan bir insan çalışır çabalar emekli oldum artık benden bu kadar. Veya ölümü unutmuş sadece dünya için çalışmaya devem de edebilir. İşin için de Allah ve âhiret yoksa bu hayat değersizdir, anlamsızdır.

Bir mümin asla umudunu yitirmemelidir, istekleri olmalıdır. Evet bu dünyada her istediğimiz olması mümkün değil, mutlu olmak arzularımızın gerçekleşmesine göre değildir. Hayatın içini doldurmaya çalışmak gayret içinde olmak mutluluktur.

Biz yolcuyuz arayışımız sürmelidir, kendimizi başka türlü güvende hissedemeyiz. Fatihada “sıratı müstekım/doğru ve geniş yolu rabbimizden istiyoruz, istemeliyiz. İstemekle kalmayıp yürümeliyiz. Tüm isteklerimiz-işlerimiz yolunda gitmeyebilir, ama bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır.

Bir misal verelim: elinden geldiğince dini sorumlulukaları yerine getirmeye çalşıyoruz. İşimiz garantimi? Hayır. Ama ümidimiz var, O’nun rahmeti ve lutfuna imanımız var.

İntihar büyük günahtır, niye? Ötenazi caiz değildir. Beden bize verilen bir emanet istediğimiz gibi kullanamayız. Hayat yaşamaya değer çünkü sonrası var. Ve sonrası yaşadığımız hayattan daha değerli.

Din insan hayatını motive eden en önemli araçtır. Kendisi değerlidir dini ciddi alanları değerli kılar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NİÇİN YAŞAMALIYIM?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları