poyrazoğlu otomotiv etiler

NİÇİN

Mustafa Örki

21-02-2019

“Allah fakirdir biz zenginiz diyenlerin sözlerini Allah duymuştur” Al-i İmran/3,181 bu ayetin nüzul sebebi olarak Bakara Suresinin 245 âyeti “Kim Allah’a güzel bir borç verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder” meâlindeki ayeti anlamazlıktan gelerek alay etmişler Allah servetini kaybetti şimdi kullarından borç istiyor” demişler. Bir başka rivayette ise “Ey Muhammed! Rabbin fakir mi kullarından borç istiyor”? Şevkânî 1,452

Yahudileşme temayülü mümkün mü? Kur’an’ın en uzun iki suresi Bakara ve Al-i İmran İsrail oğullarından bahseder. Bu siz onlar gibi olmayın demektir, demek ki bir tehlike var. İbadetlerimizde niyette Allah rızası namaz-oruç, zekât-hac vs hep kullanıyoruz. Niyetlerin nasıl yapılacağını böyle öğrettiler doğrudur. Bilinçaltında sanki tüm ibadetlerimizi Allah c.c ihtiyacı varmış gibi bir durum var. Kendimiz için, ihtiyacımız olduğu için değil gibi geliyor. El elin merkebini ıslık çalarak ararmış derler. İşi ciddiye almayan böyle yapabilir, kayıp kendi malı olsa ararken özen gösterir.

İnsan sorumluluklarını da günaha temayüllüdür. Hangi taraf beslenirse o tarafımız öne çıkar. Niyet ederken Ya Rabbi! Ben senden, verdiğin ni’metlerden memnunun razıyım. Bu sevincimi sana itaat ederek ispat ediyorum bilgisi ve şuur içinde yapsa zevk duyacak. Tekrarından bıkmayacak aslında, tevbe Ya Rabbi bilemedik affeyle!

İbadet hayatımız ciddi olsa ne olur? Kimseyi incitmeyen ama incinen ahlâk timsali Hz. Muhammed’in sav izinden gitmiş oluruz. İslâmı en iyi anlayan eksik ve kusurlarına rağmen Osmanlı dedelerimiz olmuş. Çöktükten sonra bile İstanbul Efendisi kalmış. Nedir nasıldır bu efendiler?

Bir İstanbul beyefendisi vardı eskiden, anlayışlı müşfik kültürlü nezih asıl biriydi muhatabına değer veren. Hanım kızım, efendi oğlum diye başlayan, evladı yaşında kişilere siz diye hitap eden, asla muhatabının sözünü kesmeden dinleyen, pederi muhtereminiz hacdan avdet ettiler mi diye soran. .henüz teşrif etmediler diyerek cevaplayan insanlarımız vardı. Muhatabının yalanını bile yüzüne vurmadan hilafı hakikat beyanda bulunuyorsunuz diyerek muhatabını rencide etmezlerdi. Kendinden küçüklere, bunun yaşı benden küçük benden az günah işlemesi muhtemeldir, o halde benden çok değerlidir deyip onları yüce tutan… küçükler de büyükleri için bu zat benden yaşlıdır benden çok sevabı olmak ihtimali mümkündür. .onun için saygıya layıktır. Derdi toplum da karşılıklı sevgi saygı vefa duygusu vardı. İnsanlar mahalle adabına riayet eder yardım severliklerini karşısında-kileri rencide etmeden yaparlardı. .işte biz bunları arıyor ve Osmanlının mefahirini özlüyoruz.

O İstanbul efendileri geri gelir mi? Neden gelmesin ibadetler bizi diriltecektir. Yeter ki nasıl yapıldığı yanında neden niçin yaptığımızı bilelim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NİÇİN
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları