poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

NEREDE ESKİ BAYRAMLAR MASALI

Atilla Sezener

06-03-2020

İnanıyorum ki birçok kişiden ve özellikle sizden yaşlılardan “Nerede eski bayramlar” sözü ile “Bizim zamanımızda gençler şöyleydi, ya şimdikiler” benzeri sayısız inanışlarının ifadelerine tanık olmuşsunuzdur.

*

Bu yargıda tamamen haklıdırlar. Ancak konu o kadar basit değil.

*

Bütün zamanların en önemli keşiflerinden biri tartışmasız yazının bulunuşudur. Bilinen en eski tabletlerden biri Mezopotamya medeniyetinin temel taşlarından bir olan Sümerlerin eseridir. Sümerler (MÖ 4000-2000) yılları arasında yaşamışlar ve sayısız tablet bırakmışlardır. Bu tabletlerden anlaşıldığına göre, eski nesil, yeni nesilden yakınıyor ve eski yaşantılarının değiştiğini ve ona özlem duyduklarını dile getiriyorlar.

*

İşin ilginç yanı antik Yunan ve Roma kültüründe de aynı yakınmalar ve ayını kanaatler hakim.

*

Sanırım günümüzde, hemen herkesin gördüğü ve duyduğu gibi, aynı senaryoların tekrarı devreye giriyor.

*

Durum felsefe kültürü olanlar ve alanlar için kesinlikle sürpriz değil. Şimdiki küçükler yaşlandıklarında bugünlere özlem duyup, aynı şarkıyı söyleyecekler.

*

Son derece kısaltılarak yazıyorum, olay şudur. Evren ve tüm içindekiler sürekli değişikliğe uğramaktadır. Sizin bunu fark edip etmemeniz gerçeği değiştirmez. İnsanlar ve yaşam tarzları da sürekli değişikliğe uğrar.

*

Tartışılmayacak tek gerçek, her şeyin sürekli değişikliğe uğramasıdır. Bunu anlarsak sorun yok demektir.

*

Onun için bir düşünür şöyle demiş “Çocuklarınızı kendinize bakarak yetiştirin, size benzemesi için değil, benzememesi için.”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NEREDE ESKİ BAYRAMLAR MASALI
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları