poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

NERDE O ESKİ BAYRAMLAR 

Gülistan ÇÖVÜT

06-06-2018

Ramazan’ın son haftasındayız. Bayrama sayılı günler kaldı. Nerede o eski bayramlar sözünü duyar gibiyim. Çocukluğumuzun bayramları diye anarız hep. Yatarken başucumuza koyduğumuz kırmızı pabuçlarımız, renk renk giysilerimiz, tüm hane halkının coşkusunun bir işareti gibiydi. Dillendirmesek de o coşkuyu büyük, küçük hepimiz içimizde gizliden gizliye yaşardık. Bayram sabahları babalarımızın bayram namazından gelmelerini beklemek ayrı bir heyecandı. Bir tepsi baklava, şekerlikteki şeker, çikolata, kolonya, el öpmeydi, harçlık vererek çocuk sevindirmekti bayram. Harçlıklarımızla aldığımız rengârenk balonlar çocukluğumuzun bayramlarının en unutulmaz anıları arasında yerlerini alırdı. Hele dönme dolaplarda attığımız çığlıklar, atlıkarınca döndükçe at üzerindeki bağırışlarımız. Çocukluğumuzun kahramanları kuklalar.Yatmadan önce onlarca kez sayılarak yastık altına konan paralar. Hepsi çocukluğumuzda yaşadığımız bayramların en saf haliydi. Çünkü küçücük şeylerden mutlu olan çocuklardık biz.

Hele bir de bayramı bayram yapan geleneğin bir parçası haline gelmiş bayram şekerleri ihmale gelmez, günler öncesinden alınırdı. O rengârenk bayram şekerleri, lokumlar, çikletler çocuklar için ayrılan bölmede yerini alırken, büyük misafirlerin çikolatalı şekerleri şekerlikte, kolonyayla buluşurdu misafir odasındaki büfenin içinde.

Baklava ve tatlılar bayram ikramlarımızın vazgeçilmeziydi. Belki de biz o çocuksu gülüşün bayramlarda kalan son kuşaklarındanız.

Öyle telefonla bayramlaşmayı bayramlaşmadan saymayan o son nesil göz bebeğimiz anne, babalarımızla bir bayram daha geçirebilecek miyiz in derdindeyiz.

Bu bayram öpebildiyseniz anne, babanızın elini, Sarıldıysanız sıkıca duyduysanız sevdiklerinizin sesini mutlu olun. Aramadıysanız arayın, gidemediyseniz gidin. Belki bir dahaki bayrama bunları yaşayamayacaksınız.

Sevdiklerinizle en kötü günleriniz ağza atılan bir şeker tanesi tadında geçsin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NERDE O ESKİ BAYRAMLAR 
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları