poyrazoğlu otomotiv etiler

NEDEN TEPKİ GÖSTERİRİZ

Hüseyin Güdücü

12-10-2016

Buda, bir ağacın altında öğrencileriyle otururken, bir adam gelmiş ve yüzüne tükürmüş. Buda, yüzünü silmiş ve adama, “Başka söyleyeceğin bir şey var mı?” diye sormuş. Adam, yaptığından sonra ciddi bir tepki beklerken, bu alışılmadık cevap karşısında şaşırmış, ne yapacağını, ne diyeceğini bilememiş.

Olaya şahit olan öğrenciler sinirlenmiş. Baş öğrenci, “Bu adamın yaptığı kabul edilemez, iyi bir cezayı hak etti. Derhal cezalandıralım,” demiş. Buda, “Sessiz olmanızı istiyorum. Bu adam benikızdırmadıama bakıyorum sizi kızdırmış. Ben bu adamı ilk defa görüyorum, muhtemelen buralara yeni gelmiş, o bir yabancı. Benim hakkımda, ‘Bu adam dinsiz, tehlikeli, insanları doğru yoldan ayırıyor’ vb gibi şeyler duymuş olmalı. Duyduklarıyla benim hakkımda bir fikir edinmiş. O bana değil, kendi fikrine tükürdü. Beni tanımayan bir insan bana nasıl tükürmüş olabilir? Eğer iyi düşünürseniz onun kendi zihnine tükürdüğünü görürsünüz. Ben onun düşüncesinin parçası değilim. Bu zavallı adam söyleyecek olduğu şeyi tükürerek ifade etmeye çalıştı. İnsanlar derin sevgide, yoğun öfkede, nefrette hissettiklerini diliyle anlatamayabilir. Derin sevgideki, sevdiğine sarılabilir, çok öfkelenen birine vurabilir, tükürebilir. Bu adamın asıl söylemek istediği başka bir şey var. Ben bu adamdan daha çok size kızdım. Çünkü siz beni tanıyorsunuz, benimle yıllarca yaşadınız, hala tepki veriyorsunuz,” demiş.

Bütün bu olan biten karşısında hayretler içinde kalan adam, sessizce evine gitmiş. Gitmiş ama yaşadıkları kafasında dönmüş durmuş. Düşündükçe, terlemiş, kalp çarpıntısından huzursuz olmuş, sabaha kadar sıkıntı yaşamış. Sabah olunca, doğru Buda’nın yanına gitmiş. Ayaklarına kapanmış ve ayağına dokunmuş.

Buda, baş öğrencisine dönmüş, “Bak bu adam yine söyleyeceğini söylemedi. Söylemek istediğini eylemle anlatmaya çalışıyor. Çok derin duyguları olan bir adam bu,” demiş. Adam, Buda’ya bakmış, “Dün yaptığım şey için beni affet,” demiş. Buda, “Affetmek mi? Ben dün o hareketi yaptığın adam değilim ki! İnsan nehir gibidir, durmadan akar. Yirmi dört saatte çok şey değişti. O yüzden ortada affedecek bir şey yok, çünkü sana kızgın değilim. Ayrıca görüyorum ki, sen de dün gelen adam değilsin. Dün gelen adam çok kızgındı. Sen ise gelip ayağıma kapandın ve ayağıma dokundun. Nasıl dünkü adam olabilirsin? O yüzden olanları unutalım, dünkü adamlar yok artık. Yakınıma gel konuşalım,”demiş.

Hikayedeki adam, Buda'nın, tıpkı ortalama insan gibi, tepki vereceğini sanıyor. Zira ortalama insan, ‘Sana hakaret edene haddini bildireceksin,’ şablonu ile hareket ediyor. Çünkü yeni vuku bulan olayı değerlendirmeden, daha önce beyine kaydedilmiş bilgiyi, otomatik devreye sokuyor. Beyindeki eski kayıtlara göre, şablon davranmaya, ‘tepki göstermek,’ deniyor. O anı değerlendirerek, duruma uygun davranmaya ise cevap vermek deniyor. Buda, tepki göstermeyi değil, cevap vermeyi tavsiye ediyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NEDEN TEPKİ GÖSTERİRİZ
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları