poyrazoğlu otomotiv etiler

NE ZAMAN İYİ MÜSLÜMAN OLURUZ?

Mustafa Örki

11-06-2018

“Hakıykat îman edib de iyi işler yapanlar (yok mu?) çok esirgeyici (Allah) onlar için (gönüllerde) bir sevgi verecektir”. 19,96

Peygamberimiz yaptığı işten bir ücret istememiş ama “meveddet” istemiştir.(42,23) İlahi yardım, eğer biz Allah rızası için insanlara-hayvanlara iyilik yaparsak Rabbimiz bizi dünyalık mükâfat için bizi kullarını sevdirir. Her bir insan kadın-erkek Salih amel işleyebilir. Hele bu Müslüman olursa iş değişir niye?

Allah’a olan kulluğumuzu her biri birbirinden güzel ve önemli olan namaz, oruç, hac ve zekât gibi ibadetler ile sınırlı görmediğimiz ve belirli ibadetlere indirgenmiş bir İslam inancı algısına sahip olmadığımız zaman.

Bu işi bilenler der ki: Sevgiyi öğrendiğimiz zaman ilah kelimesi eşliğinde O tekdir tüm iyiliklerin kaynağıdır. Merhamet sahibidir, bu duygu sevgi-merhamet sahibi olduğu sevmiş ve yaratmış. Başta insana güvenmiş, yer ve gökyüzünü emrine vermiş. Kitap ve peygamber göndermiş yolunu aydınlatmış.

Doğru bir Allah, insan aklına ve yaradılışına uygun doğru bir din ve örnek alınabilecek gerçek bir peygamber algısına sahip olduğumuz, Allah var deyip yok gibi yaşamadığımız, Kuran’ı tek rehber ve ölçü, peygamberimiz Hz. Muhammed’i ise en güzel örnek olarak aldığımız zaman.

Okuyup öğrendiğimiz, düşünüp araştırdığımız, bilim, sanat ve teknoloji üreterek insanlığa artı değer kattığımız yani eğitim ve öğretime olabilecek en kaliteli şekilde değer verdiğimiz zaman.

Zamanı gelmedi mi? Daha ne kadar bekleyeceğiz? Orucumuz-namazımız var gibi cevaplar iyi ve güzeldir ama yetmez. Pasif iyi değil aktif iyi olmak için gayretimiz olmalı.

Ramazan ayı bizim için bir başlangıç olabilir. İnsanların akla, manevi/iç kuvvete ve maddi şeyler ihtiyacı var. Hangisi sahipsek ihtiyaç duyana ulaştırmak için yol yöntemimiz olmalı.

Zaman hızlı geçiyor, ömür sermayemiz tükeniyor zaman dar işler çok aman geç kalmayalım. Bak ramazan başladı ve bugüne geldik, yarına çıkacağımız belli değil.

Vaktin ne olduğunu şu deyiş ne güzel anlatmış: İbnü’l Vakt olmak zamanın bilincine varmaktır. Zamanın içini doldurmak lazımdır.

Asr suresi hakkında İmam-ı Şafi insanlar yalnız bu sure ile amel etse bu sure bile yeter der. İman ve Salih amel yanında hakkı ve Sabri tavsiye insanları hüsrandan kurtaracaktır. Sureye ad olan “Asr” kelimesi zaman manasınadır. Bir andan yüzyıla kadar olan bir süre manasına geliyor.

Ramazan ayında istikbalimizi kazanacak davranışlarda bulunmak mümkün, ama kaybetme ihtimalide var. Bilgi ve isteme gücümüz var, geriye tercih hakkı kaldı.

Ahiret geleceğimizdir, dönüşü olmayan durak. Hem dünya hem sonrası kazanılabilir ne yapılacak şuurlu bir tercih lazım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NE ZAMAN İYİ MÜSLÜMAN OLURUZ?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları