poyrazoğlu otomotiv etiler

NE İSTERİM? 

Mustafa Örki

08-05-2019

Sağlık içinde bir ramazan ayını yaşamak ve bayram gününü ulaşmak isterdim. Hicretin ikinci yılı sevinç yılıdır, sevinmek sevdirmek ve sevindirmek isterdim. Hz. Muhammed sav sevinmiş onun sevincini ortak olmak, hissetmek isterdim.

İbadetlerimizin kabulüne, günahlarımızın affına rabbimizin rızasını kazanmak, eğer yaşarsam bir yıllık bir enerji ile dolu dolu günler geçirmek isterdim. Kur’an ayında anladığım, içime oturan, yaşantıma tetikleyen âyet veya âyetler olsun isterdim.

Hz. Muhammed sav cömertliği arttığına göre O sevinmiş bende onun hayatından sevinebileceğim kesintilerden bir parça olmasını isterdim. Kendim için istediklerimi ümmeti Muhammed için, insanlık için isterdim.

Çok mudur bilmem ama kendim ve genelde insanlar özelde Müslümanların mutlu olmalarını isterdim. Bu sorunun cevabını Kur’an veriyor. Nasıl mı? “O geldiği gün hiçbir şahıs konuşamaz. Ancak onun izniyle, artık onlardan kimi şâki/mutsuz, kimi saiddir/mutludur.”Hud/11, 105 bu âyet hakkında kişinin kendini savunma hakkı verilemeyeceğini değil Allah’ın mutlak otoritesinin olduğunu bir atıftır.

Peki, nasıl mutlu olabiliriz? “Erkek olsun, kadın olsun; kim mümin olarak sâlih bir amel (bir iyilik) işlerse, artık ona elbette mutlu bir hayat yaşatacağız! Ve muhakkak onlara (âhirette) mükâfatlarını, yapmakta olduklarının daha güzeli ile vereceğiz.” Nahl/16,97

Umutla bugün-ay ve yıl olarak rabbimizin rızasına vesile olur umuduyla erdemli davranışlarda bulunuyoruz. Hangisi olur bilmiyoruz, ama arayış içindeyiz. Ne olabilir? Ben yapabilir miyim? Elbette.

Nahl arı demek 30 günlük veya biraz daha fazla ömrü olan bir arının vazifesi olduğuna göre. Elbette bizim de vazifemiz var. Ramazan ve hayatı ramazanlaştırmak mümkün, en azından bunun için çalışmak lazım. Her birimizin kabiliyet ve kapasitesi farklı, Ashab-ı kiramda öyle değil miydi? Her biri madenler gibi, biz de rabbimizin verdiği bu güzelliği yaşamalıyız, yapabiliriz.

İstemek yetmez çalışmak emek vermek gerekir unutmayalım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Kuşlar sabahleyin yuvalarından aç uçarlar ama akşama kadar yemek için çalışırlar. Bulurlar mı? Bulanlar arayanlardır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NE İSTERİM? 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları