poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

NASIL HAMD EDELİM?

Mustafa Örki

27-07-2017

Cennette ise “Nihayet onların son nidası yankılanır: "el-hamdu lillahi Rabbi'l'alemin!" (Hamd, bütün âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur!) 10,10. Sıradan bir insan olan benim rahmetli dedem için, O’nu tanıyanlar, nasılsın diye sorduklarında “El-Hamdülliah şükür” çekmesini farklı söylediklerini ifade ederler. Sanki hamd ederken bir hamd daha çıkardı derler. Demek ki, Osman Çavuş yaşadığı hayatın zorlukları karşısında verdiği nimetleri ve Allah’ın yardımını görmüş ve hissetmiş yani tek kelimeyle maneviyatı güçlüydü. Nasıl hamd etmesin? Düşünebiliyor musunuz? İzmir Limanından gemiye binmişler Hudeyde Limanına kadar, gemi küçük asker gemiye göre çok.

Öyle ki, bir gurup ayakta, bir grup otururmuş. Gemide o yolculukta yedikleri tayin yanında zeytin, soğan ve zeytinyağı var su ise az. Susuzluk ciddi bir sorun hayatında çeşme yaptırmasının bir sebebi var. Hudayde Limanında iniyorlar Tıhame dağlarına kadar çölden geçecekler su en büyük ihtiyaç ama yok. Ve Sana yılları Yemen’e para gönderilemiyor yiyecek alınamıyor açlık en büyük zorluklardan.

Seydi-Beşir kampı öyle ki yaşlı hayvanların arkasında nöbet beklemek var. Hayvan pisliği içinden yenmemiş arpa toplamak-temizlemek ve bir şekilde ezip yemek var. Nimet nedir? Asıl yokluğunda anlaşılır evet, O bunu en iyi bilenlerden biridir. Nimet varlığında şükür edilmezse nankörlük olur, bu sebeple Osman Çavuş’un Hamd ve şükrü dikkat çekicidir. O’nun Hamdi taa içeriden kalpten gelen hissedilen bir sesle sevinçle heyecan duyarak ifade edermiş. Okuması yazmazı yok kısaca O bir Ümmi, ama hayatı olayları okumuş “Çarıklı Arkanı Harp” Fıtri olarak az kirlenmiş.

O zaman nimet nedir, nasıl anlaşılmalıdır? Kur’an ve Hz. Muhammed (sav)’e bakarak anlayabiliriz? Allah’ın Resul’de 23 yıl ilk sözü Hamd ile başlamıştı, evet öyle olmalıydı dimi? Evet, Allah’u Teâlâ sözlerin en güzeli olan vahiy ona inzal olmuştu. Vahiy bilgidir, kesin olan bilgi ile yardım ettiği kadar fiili yardımları ile O’na yardım etmiş ve gönlünü feth etmiştir. O huzurlu ve mutlu idi O bu memnuniyetini El-Hamdulillah diyerek ifade ediyordu. Hamd bir sevinç ifadesidir, heyecandır tekbir gibi.

Hamd daha Mushaf’ın ilk suresi olan Fatiha’nın başında olması dikkat çekicidir. Dedem Osman Çavuş üzerinden Maneviyatın ne olduğunu bilmeliyiz. Maneviyat bir iç kuvvettir ve her bir Allah’ın kulu için gerekli. “Ey Nebi!) De ki: "Kim Cibril'e düşmansa, iyi bilsin ki o, hakikatten ellerinde kalanı doğrulayan, bir rehber ve inananlar için de bir müjde olan vahyi, senin kalbine Allah'tan aldığı izin sayesinde indirmiştir.”2,97 “Manevi kelimesi duygu organları olmaksızın kalp ile kavranıp bilinen şeye denir” maddi olmayan, ruhani ruha ve gönle ait olan şeye maneviyat denilmiştir.

Akıl, bilgi, inanç gibi bir kavramdır. Kısaca bir “iç dünya kuvvetidir.” Maneviyatı vahiy kaynakları ile beslenen bir güçtür. Peygamberimizin 40 yaşından sonra Mekke Müşriklerinin her türlü çare karşısında davasından vazgeçmeyen bir insanın maneviyatı çok güçlü olması gerekirdi. Vahiy peygamberimizin kalbine inmiş olması, daveti insanların kalbine yapması da bu doğrultuda anlaşılması gerekir.

İslam dini maddi olanı inkâr etmez ama maneviyatı ağır olan ve önceleyen bir değerdir. İnsan maddi yönü kadar manevi yönü olduğu bir gerçektir, ihtiyaçları maddi ve manevidir. Ve tüm insanlar doğru veya yanlış inançları vardır. Önemli olan doğru inanç sahibi olmaktır. İlim sahipleri insan manen hastalanabilir, inançsızlık/küfür, nifak, günah işleme gibi diye tespit etmişler. Bu hastalık iman etme ve ibadet etmeyi engeller.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NASIL HAMD EDELİM?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları