poyrazoğlu otomotiv etiler

MÜTTAKİ, MUHSİN İLİŞKİSİ

Mustafa Örki

20-06-2017

Ramazan alışkanlıklar kazandırdı, hem de iyi olanından, namaz gibi. Sadaka hayatımızda bugünden sonra gene devam edecek inşallah! Rabbimiz buyurmuş. "Cennetlikler(Muttakiler) öyle kimselerdir ki, varlıkta ve darlıkta mallarını Allah yolunda harcarlar. Ayrıca onlar öfkelerini yener, insanların hata ve kusurlarını affederler.(Bilin ki) Allah böyle güzel sıfatlara sahip olanlara sever" 3/134 Âlimlerimiz bu âyeti açıklarken şöyle kayıt düşmüşler: Darlıkta veremeyenler bollukta hiç veremezler. Serveti ele geçince onu faizle değil zekât ve infakla çoğaltmayı düşünün. Ribâ yani faiz malın miktarını artırır ama ruhunu öldürür.

Diri servet sahibini sırtında taşırken ölü serveti sahibi sırtında taşır. Zekât malın bereketini artırır. Mehmet Okuyan hocamız kısa sürelerin tefsiri adlı eserinde muttaki ve Muhsin ilişkisini şöyle anlatır; Muttaki sorumluluğunu bilen, günahlardan korunan, hassas ve duyarlı kişi olarak tanımlar.

Darlık ve bolluk servet anlamının yanında psikolojik anlamında yani sevinçli ve sıkıntılı anlar demektir der. Muttakiler cennette aday olmak isteyenler öfkelerini yutarlar yani,"Öfkesinin gereğini yerine getirebilecek güçte olduğu halde öfkesini yutan adam" demektir, Peygamberimizin bu husustaki bir hadisinden anlıyoruz. Ebu Davut, Edeb,4 İnsanları affedenleri şöyle anlamalıyız; Uğut harbi öncesi Peygamberimiz Medine de kalıp savunma savaşı yapma arzusuna rağmen çıkıp savaşalım diyenler savaşın zorlu anında savaş meydanını terk etmişlerdi. Rasulullah onlara kızmadı, darılmadı ve ayıplamadı.

Muhsin yani "Allah'ı görüyormuş gibi hareket edenler" için Zâriyat 15 ve 16 âyetleri eşliğinde muttaki ve muhsin kelimeleri ayni anlama gelmektedir der. Muttakiler;"Utanç verici bir iş veya kendilerine karşı bir haksızlık yapıldığında hemen Allah'ı hatırlarlar. İnsan yüz kızartıcı bir günah işleyebilir derler.

Günahları için istiğfar ederler. Bu durum günahın farkına varmaktır, böylece insan pişman olur. Günahtan sonra af dilemek Peygamber ahlakının bir parçasıdır. Hz. Âdem(As) gibi. Günahları af edecek olan yalnız Allah'tır. Bunun için bir başkasını aracı kılmaz. Tevhit inancı gereği günahları Allah'tan başkası bağışlayamaz.

Muttakiler; Bile bile günahlarda ısrar etmezler. Ramazan ayında oruç tutmamak günahtır. Eğer bunu bilmiyorsak bir hatamız biliyor da işliyorsak ve işlemekte ısrar ediyorsak muttaki ve muhsin değiliz demektir. Meseleyi bir önceki âyeti hatırladığımızda iş bir başka şekilde giriyor. Ne diyor âyet? "Rabbinizin mağfiretine ermek ve muttakiler için hazırlanmış gökler ve yeryüzü genişliğindeki cennete girmek için birbirinizle yarışın!" Buyruluyor.3/133 Ebu Müslim genişlik anlamındaki "arzı" talep etmek, satışa sunmak, değer biçmek anlamında almıştır.

Buna göre anlam "gökler ve yere eş değer olan cennet olur. Biraz daha sevabı fazla olur düşüncesi ile olsa gerek insanımız mali ibadetleri ramazan ayında toplar veya fazlalaştırır. Farz olan zekât, vacip olan sadaka-i fıtır ve nafile olan sadaka türü ibadetleri bu ayda bir ihtimam göstermesi herhalde bir sebebi olsa gerek.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜTTAKİ, MUHSİN İLİŞKİSİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları