etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Mutlu Yıllar…

Gülnur PÜRDİK

30-12-2017

Bir seneyi daha geride bırakırken; yeni yıl için kendine yeni hedefler koyanlar, özellikle ideal görünüme sahip olmak için harcanan emekleri düşünce yıl başı gecesini kaosa dönüştürmeyeceğiz elbette..

Yanınızda olduğumu düşünün ve kulağınıza fısıldıyorum… Sevdiklerimizle paylaştığımız yiyecekler kilo aldırmaz ..

Her kişiden yılbaşı gecesi için farklı planlar duyuyorum. Bu gece sonrasında pişmanlık yaşamamak adına sizlere birkaç öneri sunmak istedim.

• ‘Nasıl olsa akşam çok yiyeceğim, o saate kadar çok az yemeliyim.’düşüncesinden koşarak uzaklaşın. Akşam öğününüzde hangi besin gruplarını fazla kaçıracağınızı düşünüyorsanız, gün içerisindeki öğünlerinde o besin grubundan feragat etmelisiniz.

• Yılbaşı akşamı kaygısız şekilde yemek istiyorum diyorsanız, gün içerisinde kaçamak yapmamalısınız.

• Alkol tüketmeyi planlayan özellikle çalışan gruplara sesleniyorum. Sendromlu pazartesi dediğimiz bir iş gününün tatil olması ve yeni yılın ilk gününü baş ağrısı, mide sorunları ile geçirmek istemiyorsanız, ölçüyü kaçırmayın derim… Erkeklerin günde bir –iki, kadınlarda ise bir birim alkol tüketimi ölçülü kabul edilmektedir.

Öncelikle bir şeyi netleştirelim; sağlıklı beslenmeyi bir daire kabul edersek alkol bu dairenin dışında kalır. Fazla alınan alkol tüketimi metabolizmayı yavaşlatır ve fazlalıklar her zaman yağ olarak depolanmaya müsaittir. Peki alkolde ölçüyü kaçırdınız, ne yapmalı?

• Ertesi günü bol su içmeli,

• Şekerli ürünler sıfıra indirilmeli,

• Bir –bir buçuk saat fiziksel aktiviteye zaman ayırmalı,

• Mümkün olduğu kadar yağlı gıdalar tüketmekten kaçılmalı

• Beyaz et ve yeşil yapraklı sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.

Burada besinlerin miktarlarının belirtilmemesinin sebebi beslenme programının kişiye özel miktar ve içeriğe uygun hazırlanmasından kaynaklanmaktadır.

• Sağlıklı bireylerde içme sularınızın içerisine tarçın-ananas-zencefil mükemmel üçlüsünü ilave etmeniz sindiriminize ve arınmanıza katkı sağlar.

Sağlık dolu mutlu yıllar dilerim…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mutlu Yıllar…
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları