3 Haziran 2020 Çarşamba

MUTLU OLMAK MÜMKÜN MÜ? 

Mustafa Örki

24-10-2019

"Erkek veya kadından her kim inanmış olarak Salih amel işlerse, onu dünyada tertemiz bir hayatla yaşatırız ve böylelerinin ücretlerini, işleyip ürettiklerinin en güzelleriyle karşılarız." (Nahl, 16/97)

Dünya ve ahiret mutlu olmak mümkün mü? Neden olmasın? “Güzeli herkes sever ben çirkin seviyorum/ Çirkin deki güzeli yalnız ben görüyorum.” (Songül Acar)

Kuran bize neyi nasıl bakacağımızı öğretir. “Nice gözler var görmez, kulaklar var işitmez kalp var ürpermez” Hz. Muhammed As köpek leşindeki güzelliği ”Ne güzel dişleri var” diyerek farklı bakışı ashabını öğretmiş.

Güzeli bakmak sevap değil güzel bakmak sevaptır. Bu ölçüyü ancak İslam ortaya koyabilir neden? Çünkü insanı yaratan ve İslam dininin esaslarını koyan Allah Teâlâ’dır.

Hayat hep aynı mı? Hayır, ama değişim yavaş seyrediyor. Eğer bu değişimi fark edemezsek aynı zannederiz. Lirik bir hayatımız var yani, hayat değişkendir. Sevinç üzüntü iç içedir, bazen güler bazen ağlarız. İmtihan içindeyiz, imtihanın gereği budur. Hüzün ve sevinç gerçeğini biz ahirette yaşayacak ve göreceğiz. Bunun adı ise cennet ve cehennemdir.

Ön yargı çok kötü “bizim kalplerimiz kilitli, bilgi ile dolu diyerek vahyi reddeden İsrail oğullarının tavrı önemlidir. Mutlu olmak ancak insanın Allah ve diğer varlıklarla olan ilişkisi iyi ise insan mutludur. Haz ve zevke indirgemek mutluluğu daraltmaktır. Hasta ve özürlü ama Allah ile bağı sağlam olan mutlu olabilir. Tam tersi her şeyi var ama mutsuz insanımız var, niye? Allah ile bağı zayıf.

Nevzat Tarhan Hoca mutluluğu sevgi kelimesi ile açıklamış. Seviyor muyum? Sevenim var mı? Bu sorulara verilen cevaba göre mutluluk tarifi mümkün. Allah bizi seviyor, ödüllendirmek için yeryüzünün halifesi kılmış, akıl kitap ve Resuller vermiş ve yeri göğü bizim emrimize tahsis etmiş. Peki, ne yapmalıyız? Bizi var edenin koyduğu kuralları riayet etmemiz yetecek. Hiçbir şey yapma-çalışma içinde bulunduğu durumu alın yazısı dersek olmaz.

Mealini verdiğimiz ayet gayet açık iman ve imanın gerektirdiği güzel ameller işlemek gerekiyor. Tamam, biz bu bilgileri biliyoruz ama yapmak zor geliyor diyenlere sözümüz var. Cevabını Kur’an veriyor “İnsanlar için ancak çalıştığının karşılığı vardır” Necm/53,39

Yaşlı bir ağabeyimiz anlatıyordu: “ben 90 yaşındayım ama Kuran’ı ezberliyorum. Evet, biraz zor ama oluyor. Böylelikle beynim çalışıyor dinç kalıyorum demişti”. Tembelliğin arkasına sınınca arkası geliyor. O zaman şikâyet etmeyelim yani mutsuzum diye sızlanmayalım.

24 Ekim 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MUTLU OLMAK MÜMKÜN MÜ? 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları