poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

MUTLU OLMAK

Mustafa Örki

31-08-2018

“O geldiği gün Allah'ın izni olmadan hiç kimse konuşamaz. Onlardan kimi bedbahttır, kimi mutlu” Hud 105

“İnsan bu su misali” bir bakmışsın bebektir yeni doğmuştur. Sonra çocuk ve biraz büyümüştür artık delikanlı olmuştur. Derken orta yaş, birde bakmışsın yaşlanmıştır o artık yaşlı biridir. Yaşlanmak ömrü olanlar için kaçınılmaz hayatın her safhası bir imkân olduğu kadar risk içerir geri tehlike bölgesi vardır. O zaman durmayan zamanı ve dertleri dert etmeyi bırakıp hayatı değil bu hayatı nasıl güzelleştirebiliriz sorusunu cevap aramalıyız.

Hayatın her alanı sıkıntı ve güzel olan şeylerle iç-içedir. İnsan an olur sevinir, an olur üzülür. Tasasız hayat cennette olacaktır, biz ise dünyadayız

Hayat memnuniyeti mümkün mü? Her bir insan ve her yaşa göre farklılık olsa da evet diyebiliriz. Nasıl mı? Önce bir tarifi şöyle demişler; Başarılı yaşlanma “Hayat memnuniyeti” en önemli belirleyicisi olarak görülmüştür. Eğer bir insan yaşadığı andaki durumu, konumu, etkinliği, sağlığı ve gelir düzeyi konusunda memnuniyet duyuyor ve durumunu kabulleniyorsa; bu kabul, o bireyi başarılı olarak yaşlandığını ortaya koyar. Dindarlık Olgusu s. 215

Başarılı bir yaşlanma her türlü olumsuzluklara rağmen yaşından memnun olarak hayata devam edebilme anlamına gelir. Bu durumda bir yaşlı kendisini mutlu hissedebilir.

İşin bir de öbür tarafı var, hayat sermayemizi miras malı gibi harcadıysak işte o zaman ne dense yeridir. Er olmak tabirimiz var bizim, her bir müslümanın bir davası vardır olmalıdır. Rütbe ne olursa olsun fark etmez, Kuran ne diyor? “Mü’minlerden öyle erler vardır ki, (o gün) Allah’a verdikleri sözde durdular. Öyle ki onlardan kimi adağını yerine getirdi (şehîd oldu), kimi de (şehîd olmayı) bekliyor! Fakat(onlar) hiçbir şekilde (verdikleri sözü) değiştirmediler.” 23,23

Er olmayı beceremeyenler gayreti olmayanlar bir an evvel ağlamamak için tövbe etsinler etmeliyiz. Er olmak kadın erkek meselesi değildir. Bu dersi bizi bir kadın versin.

Yedi yüzyıl süren Endülüs Emevi Devleti İspanya’yı terk ederken yaşanan hüzün dolu enstantane önemlidir. Hatırlayalım: en son Gırnata şehri (bugünkü Granada) kalmış ve şehrin sultanı Ebu Abdullah uzun süren savaşta hiçbir yerden yardım gelmemesi üzerine kimseye dokunulmayacak taahhüdüyle 1492'de şehri teslim etmek zorunda kalmıştır. Sultan Ebu Abdullah İspanya'daki son İslam toprağı da elden çıkarken İspanyolların "El Ultimo Suspiro del Moro" (Arab'ın ahh ettiği yer) dediği tepede oturup ağlamıştır.

Bu tepede annesi Valide Sultan Fatıma'nın, oğluna söylediği meşhur söz ise tarihe acı bir hatıra olarak geçmiştir: "Erkekler gibi savaşamadın, bari oturup kadınlar gibi ağla!"

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MUTLU OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları