poyrazoğlu otomotiv etiler

MÜNADİLER!

Mustafa Örki

25-10-2018

“Ey Rabbimiz! Biz gerçekten Rabbinize inanın diye çağıran bir münadiyeye/davetçiyi işittik, hemen iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve canımızı iyilerle beraber al!” Âl-i İmran/ 3,193

İman etmek çok mühim ve ciddi bir olaydır. Bu âyetin ilk muhatapları Küfür, şirk ve Tağut aşırı isyankâr insanları yöneten bir dönemde davetçinin davetini icabet etmek kolay değildir. Bugün her ne kadar kendimizi bir müslüman toplum içinde bulmuş olsak bile ciddi bir müslüman olmak kolay değil. Niçin? “Firavun kavmini aptallaştırdı” Zuhruf, 54

Bu ayette geçen istihfâf acale ettirdi,aldattı onları bilgisizliklerinden ve güçsüzlüklerinden yüzünden hafife aldı istediği gibi yönlendirdi. Firavun halkına gerçeği görmesine sağlıklı düşünmesine engel olmuştur. Bunu sihirbazları kullanarak yapmıştır.

Bugün sihir kutusu olarak bir çok malzeme vardır ve kullanılmaktadır. İnsanları tutsak alan birbir çeşit malzeme vardır.

Münadi kimdir? Kur’andır, peyganberdir. Şaban Ali Düzgün Hoca bazen akıldır, vicdan ve bazen nebevi bir yönlendirmedir diye açıklar. Bizde bir şey söyliyelim her mümin çevrisine karşı sorumludur. Sözleri ve yaptığı işlerle kendince bir münadi çağrıcıdır. Elbette dün Firavun ne ise bu günde iyi ve kötü niyetli insanlar bir münadi olarak küfür-şirk ve günaha insanlara çağırmaktadır.

Zuhruf 54.âyetin devamında meselenin aydınlatıldığını anlıyoruz. Suçlu olan sadece Firavun değildir. Bu kavmin itaat etmesinin sebebide dile getirilir. “Çünkü onlar fâsık bir kavim idiler” Fâsık aklın ve dinin çirkin gördüğü şeyi yapana denir.

Zaman ve şartlar değişsede anlayışlar değişmiyor. Bir tarafta münadiler/hakka ve hakikate çağıranlar. Her zaman için yapılabilecek şeyler var, bunun için bilgi ve irade gerekiyor. “İnsan zayıf yaratılmıştır, ama yükü haifletilmiştir” Nisa/4,28 .unutmaya yatkın olmasına rağmen kendisini sürekli hatırlatan bir varlığa muhtaçdır. Kamer 4.âyetine hatırlatılmıştır.

Her zaman için akıl-vicdan, vahiy kâinat olaylar ibret alınacak şeyler yanında iyi insanlar birer münadi durumundadırlar. Kısaca insan mazeret ileri sürmesi yolu kapanmıştır. Sihir kutularını, iredemizi ele geçirecek tiryakisi olunabilecek her şeyden gücümüz nisbetince kaçınmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜNADİLER!
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları