poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

MÜMİNİN DAVASI OLMALI

Mustafa Örki

11-10-2018

“Bir dine sahip her toplumun yöneldiği kendine özgü bir kıplesi vardır. Siz (kıple meslesini tartışmak yerine) hayırlı işler de birbirinizle yarışın. Nerde olursanız olun Allah hepinizi bir araya toplayacaktır. Şüphesiz Allah’ın her şeye gücü yeter.” Bakara/2,148

Vahyin amacı insanları islah etmek, mutlu etmektir. Rabbimiz aşama aşama kullarını kendi koyduğu ibadetlerle güzelleştirir. Yeter ki insan vahyin Allah kelamı olduğunu bilsin-anlasın. Bu duygu onu harekete geçirir. İçinde hissettiği hayranlık duygusu mümini şahid değil şehit olmayı taşır.

İnsanlar ya sahid yada şehit olmaya adaydır. Şahid olanlar seyredenledir, şehit olanlar aktifdir, bir davaları vardır. Şehit olanlar hayırlı işlere koşan, gücü yettiği kadar mücadele verendir.

Ubey bin Selül peygamberimizin islama davet için evine gelmesinden rahatsız olur ve der ki: “sen peygambersen git evinde otur! İnsanlar senin ayağına gelsin” der. Mekke Müşrikleri de aynı düşüncelerdedir, islâmın davet edilmesinde, peygamberimizin harekatından rahatsızdırlar. Ama onun bir davası vardır, İbn Abbas Hud 105. Ayet için peygamberimizin ” Tüm insanların müslüman olmasını istediğini söyler. O’nun tüm hayatının bir amacı-gayesi davası olmuştur.

Peki, mümininlerin olması gerekmez mi? Osmanlı dedelerimizin de aynı duygular içinde olduğunu söyleyebiliriz. Elbette hataları-kusurları da olmuş ama meziyetleri, ince zarif eserler ve davranışları var.

Osmanlı padişahlarından hiç biri hacca gitmemiş, ama “Sürre alayları” tertiplemişler. Mescidi Haram ve Mescidi Nebinin tamir işleri ve hacıların ihtiyaçları için bütçe ayırmışlar. Sultan Abdülmecid Mescidi Nebinin tamiratı için tavrı cidden incedir ve anlamlıdır. Tamirat için kum-taş taşıyan katır ve daveler için vakfiye düzenler. Tamirattan sonra ölünceye kadar binilmemesi ve yük taşımamalı için ayrı bir ahır yaptırır. Bu Mescidi Nebiye duyduğu hisden kaynaklanmakatadır. (Hicas Hatırası Hüseyin Vassaf Efendi)

Onlar yapmış bizde yaparız sultana yakışan başka bizim gibi insanlara başka. Ama yaparız, her birimizin bir yönü kabiliyeti var. Eğer harekete geçmiyorsak vahiy hayatımızda muharrik güç değildir. Veya dindarlık anlayışımızda sıkıntı vardır demektir, fazladan eda ettiğimizden nafile ibadet bizi taşımaz.

Benim bir davam var, ben de “Biz” olana katılmak istiyorum. Seyirci değil şehit olmak istiyorum. Bizi bekleyen bir cennet veya cehennem var değil mi? Adam bâtıl olan davası için mücadele veriyor. Biz hakkın ve haklının yanındayız, pasif edilgen değil etken olmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜMİNİN DAVASI OLMALI

Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [1203] User dehacom_yeni already has more than 'max_user_connections' active connections' in /home/dehacom/public_html/system/libs/database.php:6 Stack trace: #0 /home/dehacom/public_html/system/libs/database.php(6): PDO->__construct('mysql:dbname=de...', 'dehacom_yeni', 'xPTT=gda[rnn') #1 /home/dehacom/public_html/system/libs/model.php(12): Database->__construct('mysql:dbname=de...', 'dehacom_yeni', 'xPTT=gda[rnn') #2 /home/dehacom/public_html/app/models/site/sag_model.php(4): Model->__construct() #3 /home/dehacom/public_html/system/libs/load.php(21): Sag_Model->__construct() #4 /home/dehacom/public_html/app/controllers/ortak.php(182): Load->siteModel('sag_model') #5 /home/dehacom/public_html/app/controllers/yazilar.php(43): Ortak->sagtaraf_dahil(Array, Array) #6 /home/dehacom/public_html/system/libs/bootstrap.php(139): Yazilar->detay('muminin-davasi-...') #7 /home/dehacom/public_html/system/libs/bootstrap.php(80): Bootstrap->callMethod() #8 /ho in /home/dehacom/public_html/system/libs/database.php on line 6