poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

MÜFTÜLER NASIL NİKÂH KIYACAK?

Gülistan ÇÖVÜT

21-10-2017

Her vatandaşın kanuni şartlara uymak kaydıyla dilediği evlendirme memurluğunda nikâh kıydırma hakkı vardır. Buna TBMM’nin verdiği kararla bir yenisi daha eklendi. Evet artık müftülerde nikâh kıyabilecek. Peki ama nasıl? Müftü nikâh kıyıyorsa imamda kıyabilir mi?

TBMM’deki bu düzenlemeye ilişkin bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hukuken resmî nikâhın geçerli olduğunu ve hangi memurla kıyılırsa kıyılsın nikâhın aynı ve resmî olduğunu belirtti. Evlendirme işlemlerinde müracaattan, tören yerine, düzenlenecek belgeden memurun giydiği cübbeye kadar belediye evlendirme memurunun uyguladığı Türk Medeni Kanunu Evlendirme Yönetmeliği hükümlerini aynen müftülükler de uygulayacaktır.

Bu yetkinin gelmesiyle birlikte kimisi sevindi, kimisi de ellerinde tencere tava bu kanunu protesto etti. Bu kanun ne gibi tehlikeleri beraberinde getiriyor? Ne gibi avantajları var?

İmamlara verilecek resmi nikâh yetkisi medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin ilk adımı. Çünkü şu an var olan sistemle bu yetkinin yerine getirilmesi mümkün değil. Yapılacak değişikliklerle evlendirme yetkisini verdikleri dini kurumlara boşama yetkisini de bırakabilirler. Bu kararla birlikte erken yaşta ve zorla evliliklerinde önü açılacaktır. Artık 18 yaş sınırı olmayacak. Bu toplumumuz için korkunç bir şey. Resmi nikahı “tercih” haline getirip, İmam nikahını tekleştirmeye özendirecek uygulamalar kadınların boşanma ve miras haklarının geriye gitmesine neden olacak. Bu karar yaşamın dini kurallarla şekillendirilmesinin önünü açmanın yollarından bir tanesi daha diye düşünüyorum.

Bununla ilgili tabi ki herkesin çok farklı düşünceleri var. İlk tepki de CHP’den geldi:

‘’ Bu kararla herkes birbirinin dinini sorgulayacak; nikâhını belediyede kıydıranların dini zayıf, müftüye kıydıranlarınki kuvvetli olarak adlandırılacak’’ açıklamalarında bulunulmuştur.

Müftü Mürsel Öztürk ‘’ “Dinde imam nikâhı diye bir şey yok. Bunu biraz biz çıkartmışız, belediye nikahını normal olarak kıyıyor ve bize geliyor biz de dua ediyoruz. imam nikahı adı altında da biz bu hukuki teminatı göremiyoruz ve biz de zaten imam nikahını kıymıyoruz. Bize geldikleri zaman da aynı şeyleri söylüyoruz, hukuken normal bir evlilik yapmış ve bize gelmiş ise biz kendilerine dua ve temennide bulunuyoruz.’’

Tasarıya karşı çıkanlara da cumhurbaşkanımız:

“Bunlar milleti tanımadıkları gibi kanun da bilmiyorlar.“ Bizim vatandaşlarımız, resmi nikah kıydığı zaman onunla yetinmiyor, hocaya gidiyor, kayıt dışı bir nikah da orada kıyıyor. Senin memurlarının lafını o Anadolu’daki kız dinlemez ama bir hoca efendinin lafını Anadolu’daki kız da erkek de dinler. Burada illa filanca caminin imamına, müftüye git diye bir şey yok. İstersen bekle belediyeyi, belediye ne zaman tarih verirse o zaman kıydırırsın. Nikâhı kıyacak kişinin ‘din görevlisi’ olması sebebiyle bu kadar çok rahatsızlık duyuluyor. Nikâhı müftü değil de, tapu müdürü, orman müdürü kıyacak olsa bunların hiçbirinin itirazı olmaz” demiştir.

Tabi ki bu yetkinin bize neler getireceğini bilemeyiz.

Alınan bu kararların milletimiz ve geleceğimiz için hayırlı olması dileğiyle…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜFTÜLER NASIL NİKÂH KIYACAK?
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları