etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NASIL OLUŞTU?

Önder Göçgün

22-04-2019

23 Nisan 1920 tarihi, Türk milletinin iradesinin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve millet egemenliğinin kabulü ile birlikte bütün dünyaya ilan edildiği gündür.

Nitekim, 1922 yılında büyük Atatürk;

"23 Nisan, Türkiye millî tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık cihanına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder."

dedikten sonra, 1927'de:

" Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin asırlar süren arayışlarının özü ve onun kendisini bizzat idare etmek şuurunun canlı bir timsalidir."

şeklinde, tam bir kararlılıkla bütün dünyanın dikkatini bu önemli noktaya çevirmiştir.

23 Nisan 1924'de, her yıl 23 Nisan gününün millî bayram olarak kutlanmasına karar verilmiş ve Atatürk, 23 Nisan 1929'da da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Böylece bu mutlu gün, Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanagelmiştir.

Bağımsızlığımızın ve sarsılmaz millet iradesinin açık bir ifadesi olan bu mutlu bayramın, büyük Atatürk'ün gösterdiği aydınlık, çağdaş, laik, demokratik hedefler doğrultusunda sonsuza kadar sürmesini ve bütün çocuklarımızla birlikte yüce milletimize kutlu olmasını gönülden dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI NASIL OLUŞTU?
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları