etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Milli Egemenlik Haftası Dolayısıyla Bir Hatıra: ATATÜRK, CUMHURİYET VE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Önder Göçgün

29-10-2018

Önceki Başbakanlardan, merhum Ord. Prof. Dr. Sadi IRMAK hocamızla Atatürk, Cumhuriyet konulu çeşitli ulusal ve uluslar arası sempozyum, kongre ve konferanslarda birlikte olmuş, bildiriler sunmuş idik. O arada yemek ve çay sohbetlerimizde bana zaman zaman görüp, yaşadıklarını ve Gazi ile olan hatıralarını anlatır, böylece o günleri heyecan yüklü duygularla yeniden yaşardı.

Bir gün söz millet iradesine ve onun temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmişti. Bunun üzerine, “Atatürk’ün, daha 1920’lerde Türk milletinin çelik iradesine büyük güveni vardı.” dedikten sonra lise yıllarına ait şu hatırasını ve Gazi’nin aşağıdaki sözlerini nakletti:

“Atatürk, Konya Mekteb-i Sultanisi’nin bir öğrencisi olduğum sırada, 4 Ağustos 1920 günü Konya’ya geldi. Ertesi günü, okulun üst sınıf öğrencilerini Hükûmet Alanı’na götürdüler. Mustafa Kemal konuşacaktı. O günden hatırımda kalan cümleleri şunlardı:

‘- İç ve dış düşmanlar, milletin çelik iradesi karşısında eriyecektir. Millî gayelere, hedef ve amaçlara ihanet eden bedbahtlar, milletin iradesiyle cezalarını bulacaklardır. Bir gün Türk Milleti kendi eliyle kendi hakiki temsilcilerini seçip işbaşına getirecek, kendi Millet Meclisi’ni kuracaktır.”

(Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN, “Hatıraların Işığında Belgelerle: Duygu ve Düşünce Dünyası İçinde Atatürk -1-” adlı yeni çıkacak eserden.)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Milli Egemenlik Haftası Dolayısıyla Bir Hatıra: ATATÜRK, CUMHURİYET VE TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları