etiler poyrazoğlu otomotiv
14 Aralık 2019 Cumartesi

Milli Egemenlik Bayramı Dolayısıyla:  Bir hatıranın ışığında, Atatürk'ün çocuklara verdiği değer ve önem: (3)

Önder Göçgün

07-05-2018

(Geçen yazıdan devam)

"Atatürk, birgün maiyeti ve yakın arkadaşlarıyla birlikte Yalova’da Baltacı Çiftliği civarında bir atlı gezinti yapıyorlardı. Bu gezinti esnasında rengi sarı, karnı büyümüş, sıtmalı gibi bir renkte, küçük yaşta bir sığırtmaca tesadüf etmiş ve o çocuktan yol öğrenmek istemişti. Çocuk tabiatiyle ne Atatürk’ü tanıyor, ne de böyle bir Atatürk’ün mevcudiyetinden haberdar bulunuyordu. Saf bir tabiîlik içinde cevaplar veriyordu.

Atatürk çocuktan yol sorduktan ve biraz da görüştükten sonra, çocuğa bir mükâfat vermek istedi. İsmi Sığırtmaç Mustafa olan bu çoCuk, bu mükâfatı almak istemedi. Israr karşısında almaya mecbur olunca, o da hemen belinde kuşağının içinde sakladığı cevizlerden birkaç tanesini aldığı mükâfata mukabil Atatürk’e uzattı ve verdi.

Mustafa’nın bu jesti ve mukabelesi Atatürk’ün nazar-ı dikkatini celbetti ve derhal çocuğun Kaplıcalar’daki köşke getirilmesini emretti. Çocuk geldi.

Atatürk; çelimsiz, renksiz, hasta bir halde olan çocuğu tetkik etti ve derhal bir an evvel tedavisini istedi. Mustafa, âdetâ yemek yemesini dahi beceremeyecek bir iptidâilik içindeydi. Hemen Etfal Hastahanesi’ne yatırıldı.

Atatürk, Mustafa’ya yakın bir itina gösterdi. Tedavisini bizzat takip etti. Hattâ bir gece ansızın hastaneye dahi gidip, vaziyeti tetkik etmiş ve sıhhî durumu hakkında doktorlardan malûmat istemişlerdi.

Mustafa’yı bir müddet sonra, Kuleli Askerî Lisesi’nin üniformasını giymiş olduğu halde Dolmabahçe Sarayı’nda tekrar gördüm. Ve kendisiyle görüştüğüm zaman, bir şehir çocuğu gibi konuşması beni hayrete düşürmüştü.

Atatürk’ün anlattığım vaziyette eline aldığı bu Sığırtmaç Mustafa, şimdi ordumuzun ehemmiyetli bir sınıfı olan zırhlı kıtalarının birinde Yüzbaşı, güzide bir subay olarak çalışmaktadır. Bunu öğrendiğim zaman, Atatürk’ün büyüklüğüne olan sarsılmaz imanım bir defa daha tazelendi.” (Kılıç Ali, “Atatürk’ün Hususiyetleri”, İst. 1955, Sel Yayınları, s.73 v.d.)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Milli Egemenlik Bayramı Dolayısıyla:  Bir hatıranın ışığında, Atatürk'ün çocuklara verdiği değer ve önem: (3)
Önder Göçgün - Diğer Yazıları
Bütün Önder Göçgün Yazıları