etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

Mide Botoksu Nedir? Çare Mi?

Gülnur PÜRDİK

17-02-2019

Global bir sorun haline gelen obezitenin , toplumların bilinçlendirilerek azalmasını beklerken vaka sayısı artan ve ölüm oranını yükselten bir faktör haline geldi. Bu sebeple obezite tedavisinde oldukça fazla gelişmeler yaşandı. Bunlardan biri de kozmetik amaçlı kullanılan botoks uygulamasının obezite tedavisine yansıtılması ile ortaya çıkan mide botoksu…

Mide botoksu, bir toksin ve doktorlar tarafından endoskopik yöntemler ile midenin belirli bölgelerine uygulanan beden kitle indeksi 35’in altında olan cerrahi işlemler uygulanamayacak hastalar için yapılan bir yöntemdir . Mide botoksunun 15 dakika gibi kısa bir sürede yapılması, hastanede yatış gerektirmemesi ve hastanın sosyal yaşamına hemen dönebilmesi gibi avantajlarının bulunması popülerliğini artıyor.

Mide botoksu, insanların kilo vermelerine yardımcı olma çabalarında, mide boşalmasını yavaşlatarak doygunluk süresini artırmak amacıyla uygulanır. Yani mide küçültme ameliyatlarının aksine doyma hacmi değiştirmiyor.

Bir araştırmaya göre 25 obez bireye mide botoksu yapıldıktan 20 ay sonraki süreç değerlendirildiğinde vücut ağırlığını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.Botoksun uygulandığı bölge, iştah mekanizmasında görevli olan ghrelin hormonun salgılanmasını sağlar ve kişi kendini daha uzun süre tok hisseder. Böylelikle daha az kalori alınır ve kilo kaybı gerçekleşir. Ancak diğer cerrahi girişimler gibi mide hacmini sınırlandırmadığı için ve davranış değişikliği kazandırmadığı için sadece mide botoksu ile kalıcı zayıflama mümkün olmamaktadır. İşlem sonrası yaşam tarzı değişikliği ve diyete uyum şarttır. Hasta mide botoksu işleminden sonra diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programına uygun beslenmelidir. Bu yüzden doktor, diyetisyen, psikolog eşliğinde yürütülen tedavi uzun süreçte daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mide Botoksu Nedir? Çare Mi?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları